Zeszłotygodniowe informacje dotyczące wstępnego PKB okazały się lepsze od prognoz. Wyniosły one 3,4%. Świadczyć to może o szybszym rozwoju gospodarczym w USA w 2 kw. tego roku. Deflator wbrew oczekiwaniom był niższy i wyniósł 2,7%. Świadczyć to może o utrzymywaniu się niewielkiej presji inflacyjnej lub jej malejącym wpływie. Dane te nie umocniły jednak amerykańskiej waluty, ponieważ rynek wcześniej zdyskontował lepsze dane. W nadchodzącym tygodniu poznamy z Eurolandu inflację HICP. Prognozuje się jej wartość na dotychczasowym poziomie 1,9%. Wskaźniki PMI dla sektora produkcyjnego i usług mają być dokładnie na takim samym poziomie jak ostatnio. W związku z tym dane ze strefy euro nie powinny mieć wpływu na notowania wspólnej waluty. Najważniejszymi wydarzeniami w tym tygodniu będą decyzje BoE i ECB dotyczące poziomu stóp procentowych. W obu przypadkach prognozuje się pozostawienie ich na dotychczasowym poziomie. Rynek mógłby zostać zaskoczony w przypadku podniesienia stóp. W minionym czasie takie zachowanie było domeną BoE. Oczywiście decyzja inna od prognoz wpłynęłaby na kurs funta. Z USA poznamy raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym, który to może potwierdzić wspomniane wstępne dane dotyczące rozwoju gospodarczego. Ważny będzie również indeks ISM sektora usług. Szacuje się, iż wyniesie on 59,5 pkt przy poprzedniej wartości 60,7. Ewentualne gorsze odczyty dla ISM oraz raportu ADP mogłyby wpłynąć na kurs dolara amerykańskiego. W związku z powyższym wahania kursów powinny pozostać w ograniczonym zakresie zmian do czasu wspomnianych decyzji co do stóp procentowych, jak również danych z USA.

Złoto pozostaje w konsolidacji po ubiegło tygodniowej przecenie. Poziomy ograniczające zmiany to 659,80 usd/oz i 662,65. Na rynku tego metalu możliwa jest korekta ostatniego spadku. Takie zachowanie potwierdzałoby naturalną fluktuację cen rynku walutowego.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostawał dziś stabilny. Zakres zmian w stosunku do dolara był ograniczony poziomami 2,7749 i 2,7901. W relacji do euro było to odpowiednio 3,7886 i 3,8141. Zeszłotygodniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej nie wpłynęły na kurs złotego. Waluta krajowa pozostawała cały czas pod wpływem wydarzeń na świecie. Decyzja RPP nie wpłynęła również na kurs ze względu na zgodność z oczekiwaniami. W nadchodzącym tygodniu nie poznamy żadnych informacji o charakterze makroekonomicznym z naszego kraju. W środę odbędzie się przetarg obligacji dwuletnich, który może ukazać zainteresowanie naszymi papierami skarbowymi. Możliwe, iż może zostać on odwołany ze względu na wysokie wpływy z podatków do budżetu. W związku z powyższym nasza waluta powinna pozostać pod wpływem wydarzeń na świecie. Giełda w Warszawie, pomimo spadków w Nowym Jorku pozostawała w okolicach piątkowego zamknięcia. W tym tygodniu spółki zaczynają podawać wyniki kwartalne. Informacje o zyskach i przychodach mogą mieć wpływ na rynek, jednak bardziej prawdopodobne jest, iż pozostaną one obojętne dla rynku.

Maciej Kowal