Fundusz obligacji czy pieniężny – w który lepiej dziś zainwestować? Oba należą do grupy tzw. bezpiecznych podmiotów. Ostatnio nie brakowało przypadków spektakularnych strat, jakie ponosiły, wywołanych inwestycjami w trefne papiery, najczęściej korporacyjne (choćby SEB 2, DWS Płynna Lokata Plus czy Skarbiec Gotówkowy). Niemniej jednak na dłuższą metę należy spodziewać się po nich zysków podobnych do tych, jakie dają lokaty bankowe. Zarobek w funduszu obligacji i pieniężnym może się jednak znacznie różnić w zależności od warunków rynkowych. Większość ekspertów przewiduje, że w najbliższych miesiącach więcej zarobimy w funduszu pieniężnym. Jeśli jednak myślimy o inwestycji od razu na dłużej, lepiej wybrać fundusz obligacji.
[srodtytul]Założenie: w długim terminie pieniężny bardziej stabilny, obligacji bardziej zyskowny[/srodtytul]
Fundusz pieniężny i obligacji inwestują w instrumenty o podobnej specyfice, czyli papiery dłużne skarbowe, komunalne i emitowane przez spółki, najczęściej niepubliczne, oraz depozyty bankowe. Podstawowa różnica leży w okresie zapadalności kupowanych papierów. W funduszach pieniężnych znajdziemy, co do zasady, instrumenty o terminie wykupu nieprzekraczającym jednego roku (tzw. krótkie). Z kolei w funduszach obligacji – głównie długie, czyli o terminie zapadalności powyżej jednego roku.
Ta różnica pociąga za sobą rozbieżności w poziomie ryzyka inwestycji. Im dłuższy papier, tym bardziej ryzykowny. Po pierwsze rośnie ryzyko niewypłacalności emitenta – większe jest prawdopodobieństwo, że firma zbankrutuje w ciągu np. dziesięciu lat niż w ciągu np. sześciu miesięcy. Po drugie, rentowność takich obligacji, a zatem i cena (która spada, gdy rentowność rośnie, a zniżkuje, gdy rentowność się podnosi) oraz tym samym stopa zwrotu z inwestycji, podlegają większym wahaniom. Są bowiem bardziej wrażliwe na zmiany stóp procentowych niż w przypadku krótkoterminowych papierów (tutaj chodzi głównie o papiery dłużne skarbowe).
– Zadaniem funduszy bezpiecznych jest ochronienie kapitału oraz uzyskanie stopy zwrotu przewyższającej inflację. Cel ten jest realizowany poprzez odpowiedni dobór instrumentów do portfela oraz, coraz częściej, poprzez aktywny obrót tymi instrumentami – komentuje Marek Kuczalski, zarządzający w Allianz TFI. – Z uwagi na większe ryzyko inwestycyjne należy założyć, że w dłuższym okresie stopa zwrotu funduszy obligacyjnych przewyższy stopę zwrotu funduszy pieniężnych. Natomiast wartość jednostek uczestnictwa funduszy pieniężnych będzie przyrastać w sposób bardziej stabilny – dodaje.