Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Wczoraj w dość enigmatyczny sposób na ten temat wypowiedział się Igor Sieczin, prezes państwowego Rosnieftu. Na konferencji w Londynie zasugerował on, że dobrym pomysłem byłoby cięcie produkcji ropy naftowej przez głównych światowych producentów o około milion baryłek dziennie. Miałoby to przyczynić się do zmniejszenia nadwyżki ropy na globalnym rynku, którą Sieczin oszacował obecnie na 1,5 mln baryłek. Według prezesa Rosnieftu, taki ruch doprowadziłby ceny ropy naftowej „do rozsądnych poziomów". Jednocześnie jednak Sieczin unikał deklaracji, czy Rosja mogłaby być jednym z krajów realizujących taki plan. Zamiast tego, zaznaczył niejasno, że winnymi obecnej sytuacji na rynku ropy naftowej są jedynie „niektórzy producenci". Chociaż Sieczin dobierał słowa ostrożnie, to w przeszłości był on znany ze zdecydowanej krytyki strategii OPEC i z zaprzeczania jakiejkolwiek możliwości współpracy Rosji z kartelem. Więc chociaż obecnie jego ton jest łagodniejszy, to solidarne cięcie produkcji ropy naftowej Rosji i innych producentów jest wciąż mało prawdopodobne.
ZŁOTO
WGC: zakupy banków centralnych i chińskich inwestorów wsparciem dla cen złota.
Dobra passa kupujących utrzymuje się na rynku złota. Po krótkim zatrzymaniu cen tego metalu w okolicach 1190 USD za uncję, notowania złota kontynuują zwyżkę i dzisiaj rano przekroczyły już poziom 1200 USD za uncję, będący ważną techniczną i psychologiczną barierą.
Najważniejszym czynnikiem wspierającym notowania złota jest ostatnio słabość amerykańskiego dolara. Wprawdzie wczoraj Janet Yellen zasugerowała, że Fed nie zamierza odstępować od planów dalszych podwyżek stóp procentowych w tym roku, to inwestorzy wydają się wątpić w te zapewnienia i sądzą, że w obliczu trudnej sytuacji w globalnej gospodarce Rezerwie Federalnej trudno będzie zdecydować się na kolejne podniesienie stóp.