Częściowo można tłumaczyć to głębokim spadkiem czerwcowego wskaźnika PMI dla chińskiego sektora usługowego, który osunął się z 55.1 pkt. do 50.3 pkt. podczas gdy konsensus rynkowy zakładał 54.8 pkt. Dodatkowo uczestnikom rynku nie podobają się pojawiające się problemy chińskich spółek technologicznych. Władze w Pekinie coraz mocniej bowiem komunikują konieczność ograniczenia ich wpływu.
Dziś jednak dzień wolny w USA i pod nieobecność dużej części uczestników rynku przestrzeń do korekty notowań kontraktów terminowych powinna być ograniczona. Kontrakt terminowy na S&P500 pozostaje powyżej 4330 pkt. Piątkowe blisko 1% wzrosty, które były wynikiem publikacji danych dla amerykańskiego rynku pracy nie udzieliły się parkietom Starego Kontynentu. Tu niemiecki Dax cały czas pozostaje w trendzie bocznym i dziś spada poniżej 15600 pkt. Wracając do czerwcowych danych z amerykańskiego rynku pracy to z jednej strony wskazały one na najwyższy od sierpnia 2020 wzrost zatrudnienia, a z drugiej strony nieoczekiwanie wzrosła stopa bezrobocia. Taki mix zachęcił inwestorów do kupowania akcji, gdyż Fed nie będzie musiał się spieszyć do podejmowania kroków w kierunku normalizacji polityki monetarnej w najbliższym czasie mimo tego, że gospodarka odbija.
Na rynku ropy naftowej impas krajów OPEC trwa nadal. Czwartkowe spotkanie zakończyło się ustaleniami mówiącymi o zwiększeniu każdego miesiąca od sierpnia do grudnia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie, na co jednak nie chcą się zgodzić Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jak na razie nie widać nici porozumienia pomiędzy krajami, a Arabia Saudyjska chce pozostać przy dotychczasowych ustaleniach. Dziś rozmowy będą dalej kontynuowane i w oczekiwaniu na ich wynik WTI stabilizuje się powyżej 75 USD za baryłkę.
Na rynku walutowym lepszy od oczekiwań czerwcowe dane PMI dla sektora usługowego wspierają notowania głównej pary walutowej. EURUSD wciąż pozostaje jednak poniżej 1.19. Pozytywnie zaskoczył dziś także wskaźnik PMI liczony dla brytyjskiej gospodarki. Ten finalnie wyniósł bowiem 62.4 pkt. wobec wstępnego odczytu na poziomie 61.7 pkt. Notowania GBPUSD kontynuują odbicie i wychodzą powyżej 1.3850.
Dziś kalendarium makroekonomiczne jest już całkowicie puste. Jutro nad ranem warto zwrócić uwagę na decyzję Banku Rezerwy Australii i możliwe pierwsze kroki w normalizacji polityki monetarnej. W środę natomiast poznamy minutki z ostatniego posiedzenia Fed.