Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Luis Costa, główny strateg ds. rynków wschodzących w Citi
Indeks MSCI EM przez długi czas w tym roku zachowywał się gorzej niż S&P 500, DAX czy Nikkei 225. To nie pierwsza sytuacja, w której rynki rozwijające się generują niższe stopy zwrotu. Inwestowanie na tych rynkach ma wciąż sens?
Z pewnością sposób podejścia do inwestowania i myślenia o rynkach wschodzących zmienił się w ciągu ostatnich kilkunastu czy nawet kilku lat. W obecnych warunkach bardzo dużo mówi się o czynnikach geopolitycznych. Kolejny istotny czynnik to globalny handel. Oczywiście rynki wschodzące mają swoją specyfikę gospodarczą, ale dla każdego z nich globalny handel ma istotne znaczenie, a ten cały czas niestety pozostaje w recesji. Wierzmy oczywiście, że rynki wschodzące, waluty rynków wschodzących oferują bardzo ciekawe możliwości inwestycyjne, ale też inwestowanie indeksowe staje się coraz bardziej skomplikowane, dużo bardziej skomplikowane niż jeszcze 10–15 lat temu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.