Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 14:48 Publikacja: 13.06.2024 06:00
Foto: AFP
Kurs głównej pary walutowej w środę po południu zwyżkował o 0,75 proc., do 1,082, niwelując znaczną część spadków z ostatnich dni. Mocniejsze euro do dolara było też solidnym wsparciem dla złotego. Kurs dolara po południu zniżkował nawet o 1 proc., wracając poniżej okrągłego pułapu 4 zł. Złoty zyskiwał także do euro, wycenianego na 4,32 zł.
Zdecydowana zmiana nastrojów zapanowała także na rynkach obligacji. Rentowności amerykański papierów dziesięcioletnich zniżkowały o niemal 11 pkt baz., do 4,29 proc., czyli w okolice czerwcowych minimów. Do tego z marazmu wydostały się europejskie indeksy akcji – WIG20 zyskiwał nawet 50 pkt. Tak wyraźna poprawa nastrojów na globalnych rynkach wynikała z majowego odczytu inflacji w Stanach Zjednoczonych i powrotu nadziei na obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Jak komentowali analitycy XTB, chociaż środowy odczyt inflacji CPI nie zmieniał szans na jakąkolwiek zmianę decyzji ze strony Fedu podczas posiedzenia zaplanowanego na ten sam dzień, to zmienił prawdopodobnie szanse na ruchy dotyczące stóp procentowych za kilka miesięcy. Jak wskazują analitycy, niższa od oczekiwań inflacja powoduje wzrost wyceny pełnej obniżki w listopadzie oraz daje 70 proc. szans na obniżkę we wrześniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas