Reklama

Najprostsze rozwiązanie wcale nie jest najlepsze

Właśnie skończył się depozyt bankowy. Uzbieraliśmy też dodatkową kwotę. Nie zamierzamy wydać tych pieniędzy w najbliższej przyszłości. Jak można je w miarę sensownie i bezpiecznie ulokować?
Bożena Żuławnik

Bożena Żuławnik

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Jeśli mamy IKE lub IKZE (zawsze można je założyć), w pierwszej kolejności powinniśmy przeznaczyć gotówkę na zasilenie tych kont. W 2023 r. na IKE wolno wpłacić do 20 805 zł, a na IKZE – do 8322 zł lub 12 483 zł (limit dla samozatrudnionych). Jeśli nie wykorzystamy tych limitów do końca roku, przepadną. Odkładając na IKE i IKZE, dbamy o swoje bezpieczeństwo finansowe po zakończeniu aktywności zawodowej, ale też wykorzystujemy nieliczne u nas zachęty do oszczędzania w długim terminie. Podejmując pieniądze na emeryturze nie będziemy musieli odprowadzać 19-proc. podatku. Po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach będzie to duża kwota. Poza tym wpłaty na IKZE odlicza się od podstawy opodatkowania PIT.

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama