– Na razie wzrost ten można uznać przede wszystkim za odreagowanie wcześniejszych ruchów. Jednak fundamentalnie na rynku ropy od poprzedniego tygodnia niewiele się zmieniło – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jakie czynniki mają obecnie wpływ na zachowanie ropy naftowej? – Z jednej strony nadal presję na ceny wywołują zapowiedzi dalszego jastrzębiego nastawienia Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej. Wyższe stopy procentowe mogą wyraźniej stłamsić aktywność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, co z kolei najprawdopodobniej negatywnie przełoży się na popyt na ropę naftową. A ten i tak już jest słabszy, co widać po danych dotyczących zapasów paliw w USA. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Stany Zjednoczone kontynuują proces sprzedaży ropy ze swoich rezerw strategicznych – mówi Sierakowska.

Na to wszystko nakładają się obawy o podaż surowca w niektórych częściach świata. – Rosja zapowiedziała cięcie swojej produkcji o 500 tys. baryłek dziennie (około 5 proc.) od marca w ramach odpowiedzi na kolejne zachodnie sankcje narzucone na ten kraj. Z kolei kraje OPEC+ utrzymują duże cięcia wydobycia zatwierdzone jeszcze jesienią poprzedniego roku oraz zapowiedziały ich utrzymanie do końca bieżącego roku (w bazowym scenariuszu – zapewne OPEC+ będzie reagował na sytuację na światowym rynku) – wylicza Sierakowska. Kluczowym elementem całej układanki mogą być jednak Chiny, które odchodzą od polityki zero covid. Potencjalnie jest to sygnał, który przemawia za wzrostem cen surowców nie tylko ropy naftowej.

– Po wycofaniu kluczowych obostrzeń pandemicznych w tym kraju wielu analityków i inwestorów wskazuje Państwo Środka jako główny motor napędowy popytu na ropę w bieżącym roku. I to właśnie Chiny najprawdopodobniej zadecydują o cenach ropy w najbliższych miesiącach. Obecnie, według nieoficjalnych doniesień Agencji Reutera, władze Chin spotykają się z przedstawicielami tamtejszych rafinerii, omawiając ich potrzeby w kontekście importu ropy – także tej rosyjskiej, którą Chiny w obecnej sytuacji mogą kupować z dużym dyskontem – wskazuje ekspertka DM BOŚ.