Nawet niedoskonały plan jest lepszy niż brak planu

Inwestując przez wiele lat, musimy być przygotowani na gorsze okresy – mówi Bartosz Pawłowski, chief investment officer w mBanku. – Nie powinniśmy wtedy zmieniać strategii i wykonywać gwałtownych ruchów.

Publikacja: 25.08.2022 17:13

Nawet niedoskonały plan jest lepszy niż brak planu

Foto: materiały prasowe

Do niedawna głównym problemem inwestorów była wysoka inflacja, teraz doszły obawy związane z możliwą recesją. Jak zapobiec negatywnym skutkom tych zjawisk?

Rynki finansowe nie dają zbyt wielu możliwości bronienia się przed dwucyfrową inflacją. Powiem więcej, niemal nie sposób wygrać z taką inflacją. Ale przecież tak wysoki jej poziom nie jest standardem. Do wybuchu epidemii największym problemem Rady Polityki Pieniężnej było to, że inflacja znajdowała się poniżej, a nie powyżej celu. Dlatego rozpoczynając proces inwestycyjny, nie powinniśmy kierować się tym, co jest dzisiaj w nagłówkach gazet. Inwestowanie nie polega na tym, że dziś kupię, jutro sprzedam. Inwestując, powinniśmy określić – najlepiej długofalowy – cel, jakim może być np. emerytura czy edukacja dzieci. W takim długim okresie zdarzy się i recesja, i prosperity, będzie zarówno inflacja, jak i deflacja, bo tak działa gospodarka. Ale analiza historycznych wyników pokazuje, że w długim terminie na rynkach finansowych zazwyczaj udaje się inflację pokonać. Największym błędem, jaki może popełnić początkujący inwestor, jest podejmowanie decyzji wyłącznie na podstawie bieżących informacji. Raz to wojna w Ukrainie, covid, innym razem wojna handlowa Trumpa z Chinami czy wcześniej brexit. Ciągle coś się dzieje, ale to nie może mieć bezpośredniego wpływu na nasze długoterminowe inwestycje. Najtęższe głowy próbują przewidzieć konsekwencje takich wydarzeń, ale niekoniecznie to się udaje.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie