Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 14:32 Publikacja: 25.08.2022 17:13
Foto: materiały prasowe
Do niedawna głównym problemem inwestorów była wysoka inflacja, teraz doszły obawy związane z możliwą recesją. Jak zapobiec negatywnym skutkom tych zjawisk?
Rynki finansowe nie dają zbyt wielu możliwości bronienia się przed dwucyfrową inflacją. Powiem więcej, niemal nie sposób wygrać z taką inflacją. Ale przecież tak wysoki jej poziom nie jest standardem. Do wybuchu epidemii największym problemem Rady Polityki Pieniężnej było to, że inflacja znajdowała się poniżej, a nie powyżej celu. Dlatego rozpoczynając proces inwestycyjny, nie powinniśmy kierować się tym, co jest dzisiaj w nagłówkach gazet. Inwestowanie nie polega na tym, że dziś kupię, jutro sprzedam. Inwestując, powinniśmy określić – najlepiej długofalowy – cel, jakim może być np. emerytura czy edukacja dzieci. W takim długim okresie zdarzy się i recesja, i prosperity, będzie zarówno inflacja, jak i deflacja, bo tak działa gospodarka. Ale analiza historycznych wyników pokazuje, że w długim terminie na rynkach finansowych zazwyczaj udaje się inflację pokonać. Największym błędem, jaki może popełnić początkujący inwestor, jest podejmowanie decyzji wyłącznie na podstawie bieżących informacji. Raz to wojna w Ukrainie, covid, innym razem wojna handlowa Trumpa z Chinami czy wcześniej brexit. Ciągle coś się dzieje, ale to nie może mieć bezpośredniego wpływu na nasze długoterminowe inwestycje. Najtęższe głowy próbują przewidzieć konsekwencje takich wydarzeń, ale niekoniecznie to się udaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas