Sposoby Polaków na oszczędzanie i inwestowanie

Nie lubimy ryzykować, wolimy niższy zysk niż potencjalnie wyższy, ale niepewny.

Publikacja: 24.06.2022 12:30

Sposoby Polaków na oszczędzanie i inwestowanie

Foto: GG Parkiet

To jeden z wniosków zawartych w raporcie „Postawy Polaków wobec finansów", który został przygotowany w lutym 2022 r. na zlecenie Fundacji Think! i Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga.

23 proc.

Polaków deklaruje posiadanie inwestycji; jest to bardzo duży wzrost w porównaniu z wynikami badań sprzed pandemii; wtedy tylko 8 proc. ankietowanych wskazało, że inwestuje.

Okazuje się, że teraz jeszcze częściej niż w latach 2008–2016 przechowujemy oszczędności w formie nieprzynoszącej zysku (na koncie osobistym i w gotówce) oraz na lokatach.

11 proc.

ankietowanych inwestuje w nieruchomości; wybierających tę formę pomnażania kapitału jest więcej niż zwolenników akcji (8 proc.), obligacji skarbowych (7 proc.) czy funduszy z oferty TFI (7 proc.).

40 proc.

badanych trzyma oszczędności w banku na koncie, z którego regularnie korzysta; tak samo liczna jest grupa deponująca pieniądze na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Cenimy przede wszystkim możliwość wycofania pieniędzy w dowolnym momencie, wybieramy inwestycje, które gwarantują ochronę kapitału, sprzedajemy aktywa, gdy tylko ich wartość zaczyna spadać, nie czekając na ewentualne odrobienie straty.

5 proc.

zaledwie tylu Polaków przyznaje, że ma dodatkowe zabezpieczenie na czas emerytury, ponieważ gromadzi na ten cel pieniądze w ramach dobrowolnego trzeciego filaru

Inwestycje
Kacper Nosarzewski, 4CF: W poszukiwaniu czarnych łabędzi
Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej