Zostań rekinem giełdowym

Edukacja | Gdzie zdobywać wiedzę o inwestowaniu Internetowa gra giełdowa to nie tylko szansa na zdobycie atrakcyjnych nagród, ale również, a może przede wszystkim, doskonały trening przed rozpoczęciem prawdziwej przygody z giełdą. Osiągnięcie w przyszłości sukcesów na parkiecie uzależnione jest w dużej mierze od naszej wiedzy o inwestowaniu.

Publikacja: 12.12.2003 06:45

Poznawanie rynku kapitałowego można rozpocząć wizytą w siedzibie samej Giełdy Papierów Wartościowych. Spotkania, które należy wcześniej umówić, odbywają się w zorganizowanych grupach. Podczas godzinnego pobytu obejrzymy film, a pracownicy rozwieją dręczące nas wątpliwości.

Szkoła Giełdowa

Wszystkich, którzy chcą lepiej zadbać o swoje oszczędności i pogłębić wiedzę o inwestowaniu w papiery wartościowe, GPW zaprasza do Szkoły Giełdowej. Kurs obejmuje 14 godzin wykładów prowadzonych przez pracowników domów maklerskich oraz wykładowców wyższych uczelni. Za 200 zł otrzymujemy również obszerne materiały zgodne z planem zajęć oraz podręcznik dotyczący podstaw inwestowania. Ponadto dla absolwentów przewidziano promocje, którymi najczęściej są zwolnienia z opłaty za prowadzenie rachunku brokerskiego we współpracujących domach maklerskich. Osoby, które nie zdecydują się na uczestnictwo w kursie, mogą nieodpłatnie oswoić się z wiedzą dotyczącą rynku kapitałowego za pomocą Szkoły Giełdowej w Internecie. Znajdziemy tam wykłady, słownik fachowych terminów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Samodzielna nauka

Mówi się, że "szkolna edukacja zapewni Ci byt, a samokształcenie - fortunę". Szkoła Giełdowa pozwoli nam zdobyć solidne podstawy teoretyczne, jednak rekina giełdowego z nikogo nie uczyni. Pozostaje więc dalsza nauka. W księgarniach dostępnych jest wiele pozycji o papierach wartościowych, więc bez problemu powinniśmy wybrać coś dla siebie. Książką szczególnie cenioną przez inwestorów jest "Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta" K. Van Tharpa. - Być może Święty Graal jest nieosiągalny, ale Van Tharp zbliżył się do niego na tyle, na ile to możliwe - stwierdził jeden z jej czytelników.

Praktyka czyni mistrza

Zdobywanie teorii najlepiej połączyć z praktyką. Możemy od razu zainwestować swoje oszczędności lub na początku spróbować sił w grze wirtualnej. Specjaliści nie są zgodni co do tego, który wariant powinniśmy wybrać. Według jednych zarządzanie wirtualnym portfelem pozwala zdobyć doświadczenie przy jednoczesnym uniknięciu ryzyka strat. - Myśląc o grze na giełdzie, nie powinniśmy bać się zainwestowania prawdziwej gotówki. Suma na początek nie musi być duża, wystarczy kilkaset złotych, a tylko taką drogą poznamy swoją psychikę i rzeczywiste reakcje na zmiany kursu - twierdzi natomiast dr Krzysztof Borowski, analityk IDM Kredyt Banku. Rozporządzając marzeniami inwestuje się inaczej, niż ciężko zarobionymi pieniędzmi.

Kluby inwestorów

Dobrym sposobem na naukę pomnażania oszczędności jest założenie klubu inwestorów. W tym celu należy zebrać minimum pięć osób niezadowolonych z odsetek bankowych, zarejestrować spółkę cywilną oraz systematycznie odkładać niewielką kwotę, która stanie się przedmiotem wspólnego inwestowania. Przykładowo comiesięczne 50-złotowe wpłaty przez 15 klubowiczów po 3 latach dadzą sumę 27 tys. zł, trudną do zdobycia przez pojedynczego studenta.

Idea klubów inwestorów narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1898 roku. Ich prawdziwy rozkwit nastąpił jednak po Wielkim Krachu w 1929, kiedy ludzie zaczęli się zrzeszać, by razem analizować błędy i tworzyć korzystne strategie inwestycyjne. Obecnie taka forma gry na giełdzie cieszy się dużą popularnością również w Europie. Tylko we Francji działa około 18 tys. klubów.

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie