Podstawowym założeniem analizy technicznej jest zasada, że ceny dyskontują wszystko. Mówiąc prościej, przyjmuje się, że w kursie danego instrumentu finansowego zawarte są już wszystkie istotne informacje – wydarzenia związane z daną spółką, kondycja otoczenia makroekonomicznego czy nastroje panujące na rynku. Wykres jest więc liczbowym zapisem tego, co dzieje się na parkietach, jest on jedną wielką statystyką podaną w graficznej formie. Aby zawierać zyskowne transakcje, trzeba nauczyć się te grafiki odpowiednio czytać i interpretować. Trzeba traktować wykres tak, jak zdjęcie rentgenowskie traktuje lekarz – obserwuje, diagnozuje i przyjmuje odpowiednią strategię leczenia.
Japończycy uważają, że najlepiej diagnozuje się stan rynku na podstawie wykresu świecowego. Prosta z pozoru świeczka, zbudowana najczęściej z prostokąta i dwóch wystających z niego cienkich kresek, niesie bowiem ze sobą wiele cennych informacji. Ów prostokąt, zwany korpusem, pokazuje odległość między ceną zamknięcia i otwarcia danej sesji. Jeśli zamknięcie jest wyżej od otwarcia, korpus jest biały, w przeciwnym przypadku przyjmuje czarną barwę.
Cienkie, wystające kreski, które przypominają knoty, to cienie. Górny cień pokazuje sesyjne maksimum, a dolny minimum. Oprócz samych poziomów cenowych, świece obrazuję jeszcze jedną, chyba najważniejszą kwestię – kto przeważa w starciu popytu z podażą.
Uwaga na duże korpusy
Wysokość korpusu, długość cieni oraz stosunek tych wielkości pokazują, jak rozkładają się siły byków i niedźwiedzi. Już pojedyncza świeca może sugerować, że któraś ze stron przejmuje inicjatywę i dotychczasowy trend może ulec zmianie. Szczególną uwagę należy zwrócić na świece z dużymi, białymi lub czarnymi korpusami i krótkimi cieniami. Nie ma oczywiście precyzyjnego określenia, co oznacza „długi korpus", ale jak wskazuje Steve Nison w książce „Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów", długa biała lub czarna świeca mają znaczenie wtedy, gdy ich korpus jest co najmniej trzy razy dłuższy od korpusu poprzedniej świecy.
Duży biały korpus ma szczególne znacznie, gdy pojawia się na niskim poziomie cenowym. Sesja zamknięta wyraźnie powyżej otwarcia sugeruje, że niedźwiedzie nie są już w stanie sprowadzić kursu niżej i do głosu dochodzą kupujący. Jest to pierwszy sygnał, że rynek może niebawem zmienić kierunek na wzrostowy. Jest on tym silniejszy, im większy jest korpus, a cena zamknięcia jest bliżej sesyjnego maksimum.