„Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka" – tak w obrazowy sposób jest przedstawiana jedna z ważniejszych zasad inwestowania. Przestrzega ona przed lokowaniem wszystkich środków w jeden rodzaj aktywów, np. wyłącznie w akcje albo tylko w jedną ulubioną spółkę czy wybrany region geograficzny. Taka strategia wiąże się z dużym ryzykiem, choć może przynieść wysokie zyski, jeśli wybierzemy rodzaj aktywów, które będą liderem zwyżek w danym czasie.
Przykładowo w latach 2006–2007 były to akcje małych spółek. W zasadzie każdy fundusz, który inwestował w tzw. MiSie (akcje małych i średnich spółek) pozwalał zarobić krocie. Ale rok później (2008 r.) indeks małych spółek sWIG80 spadł o 60 proc., natomiast sporo zarobić można było na obligacjach skarbowych (około 9 proc.).
Trudno trafić z prognozą
Niektórzy mogą stwierdzić, że po prostu trzeba inwestować w to, co w danym czasie przynosi zyski. Szkopuł w tym, że niełatwo jest przewidzieć, jak zachowa się rynek i która inwestycja przyniesie w danym okresie najwyższe zyski. Szczególnie trudno jest przewidzieć momenty zwrotne, czyli np. zakończenie bessy i rozpoczęcie hossy. Rynek lubi zaskakiwać.
Niejednokrotnie zdarzało się, że kiedy większość analityków przewidywała kontynuację hossy, nagle pojawiały się głębokie spadki kursów akcji. Tak było w 2007 r. Bessa zaczęła się, kiedy polska gospodarka dynamicznie rozwijała się, spadało bezrobocie i rosły wynagrodzenia. Nic nie wskazywało, że przyjdzie spowolnienie. Dlatego aby uniknąć zagrożenia, że nie trafimy z prognozą, możemy inwestować w różne klasy aktywów i na różnych rynkach. Fachowo takie zróżnicowanie portfela nazywane jest dywersyfikacją. Jednak ważne jest, aby dywersyfikacja nie była przypadkowa.
Opracuj strategię
Podział środków między różne klasy aktywów (akcje, obligacje, surowce itp.) powinien wynikać z naszych celów inwestycyjnych, horyzontu czasowego oraz tolerancji ryzyka. Jeśli planujemy inwestować tylko po to, aby zachować wartość naszych środków i nie lubimy ryzyka, to w naszym portfelu przewagę powinny zyskać aktywa bezpieczne (obligacje, lokaty). Jeśli planujemy inwestować w długim terminie, tolerujemy okresowe straty, a naszym celem jest pomnożenie majątku – to możemy wybrać strategie oparte na funduszach akcji.