Inwestując w lokatę z funduszem, nie warto kierować się wyłącznie wysokim oprocentowaniem depozytu. Największy wpływ na rezultat takiej inwestycji ma bowiem wybór odpowiedniego funduszu. Depozyt jest tu tylko dodatkiem, który ma skłonić część klientów banków do ulokowania środków w fundusz inwestycyjny. Najczęściej w takim duecie są oferowane krótkoterminowe lokaty zakładane na trzy lub sześć miesięcy, a należy pamiętać, że oprocentowanie jest podawane w skali roku. Dlatego nasz zysk z takiej wysoko oprocentowanej lokaty po trzech miesiącach nie będzie zbyt wysoki. Przykładowo dla lokaty o oprocentowaniu 11 proc. w skali roku zysk po kwartale wyniesie 2,75 proc.
Ryzyko straty
Zdaniem Michała Sadraka, analityka z Open Finance, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ryzyko utraty części oszczędności, które związane jest z inwestycją w fundusze. Banki najczęściej w takim pakiecie oferują fundusze o agresywnej polityce inwestycyjnej, z którymi nierozerwalnie łączą się wyższe koszty oraz większe prawdopodobieństwo zanotowania straty. Znacznie rzadziej oferowane są depozyty z funduszami bezpiecznymi.
Fundusze z udziałem akcji ze względu na wyższą opłatę za zarządzanie oraz opłatę dystrybucyjną są bowiem bardziej dochodowe dla instytucji finansowych. O ile ta pierwsza opłata jest niewidoczna dla klienta, ponieważ jest już uwzględniona w wycenie jednostek, o tyle ta druga może już w znaczący sposób uszczuplić zyski z lokaty, a nawet całkowicie je zniwelować. Dla polskich funduszy akcyjnych maksymalne opłaty manipulacyjne wynoszą średnio ok. 4 proc. Zależą one od wysokości wpłat – im są one wyższe, tym opłata jest niższa. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na opłaty związane z inwestycją w fundusz, a nie na oprocentowanie lokaty.
Opłata za zerwanie
Warto wybierać produkty, w których fundusze są oferowane po niższych kosztach niż standardowo.
Banki oferujące krótkoterminową lokatę z funduszem często wymagają utrzymania środków w funduszu co najmniej przez rok. Wcześniejsze zakończenie inwestycji często wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty umorzeniowej, która może wynieść nawet 2–3,5 proc. Dlatego zanim zainwestujemy w taki produkt, najpierw powinniśmy zastanowić się, czy tych środków nie będziemy potrzebować wcześniej.