Copernicus Capital TFI już trzy lata temu uruchomiło fundusze otwarte, a Ipopema zrobiła to pod koniec 2011 r.
Z kolei Forum TFI stawia teraz na usługi zarządzania majątkiem typu „family office".
Choć znaczenie funduszy inwestycyjnych w strukturach antypodatkowych zmaleje, TFI przekonują, że FIZAN wciąż będą odgrywać istotną rolę w zarządzaniu majątkiem. Są bowiem zwolnione z podatku dochodowego i eksperci liczą, że tak zostanie. Zmiana przepisów w tym zakresie podważyłaby ich zdaniem sens i istotę długoterminowego oszczędzania.
– Wyobraźmy sobie, że zamożny człowiek ma nieruchomości, grunty, akcje, obligacje – to wszystko może stanowić aktywa funduszu – wyjaśnia przedstawiciel jednego z TFI.
Fundusz pełni wówczas funkcję porządkującą majątek, dodatkowo jako „właściciel" aktywów nie płaci podatku od dochodów, które one osiągają – np. z inwestycji w akcje. Struktura funduszu
może również pomagać w uporządkowaniu dziedziczenia majątku, jeżeli inwestor chce mieć kontrolę nad sposobem realizacji zysków i wypłat na rzecz swoich zstępnych. – Dzięki utrzymywaniu aktywów w funduszu można skutecznie zarządzać majątkiem rodziny, tak aby każdemu z następców wypłacić w ciągu pierwszych kilku lat przykładowo nie więcej niż 20 proc. wartości całego majątku – wyjaśnia nasz rozmówca.