Sygnałem w strategiach bazujących na wskaźniku ATR (lub innym mierzącym zakres zmienności) jest wybicie z progu zmienności. Przekładając to na mniej techniczny język, chodzi o to, że jeżeli kurs wzrośnie lub spadnie o wartość większą niż obserwowany w ostatnim okresie zakres wahań, oznacza to, że rynek rozpoczyna nowy ruch. Jeśli kurs wybija się w górę, mamy sygnał kupna, jeśli w dół – sprzedaży.
Aby wyjaśnienie było bardziej klarowne, posłużmy się hipotetycznym przykładem dla rynku kontraktów terminowych na WIG20. Przyjmijmy, że gramy strategią krótkoterminową, czyli będziemy opierać się na wskaźniku zmienności dla ostatnich 14 sesji. Zakładając, że ATR (14) wynosi aktualnie 30 pkt, a kurs FW20 zakończył ostatni dzień notowań na poziomie 2400 pkt, to będziemy zajmować pozycję długą, gdy kurs wzrośnie do 2430 pkt, a krótką, jeśli spadnie do 2370 pkt. Rzadko jednak w strategiach opartych o zmienność ustawia się zlecenia tak wąsko. Najczęściej ATR?mnoży się dodatkowo przez odgórnie przyjęty mnożnik, np. 1,5 lub 2, i dopiero uzyskaną wartość odkłada się na wykresie.
Strategie te zakładają ciągłą obecność na rynku, czyli odwracanie pozycji w razie wystąpienia sygnału przeciwnego do zajmowanej pozycji. Po każdej sesji obliczany jest ATR?i na wykres nanosi się nowe progi zmienności.