W ramach „Akademii Inwestowania" przedstawiamy czytelnikom różne sposoby na pomnażanie zgromadzonego kapitału. Faktem jest, że aby zacząć wprowadzać je w życie, trzeba najpierw tym kapitałem dysponować, czyli – najprościej rzecz ujmując – zaoszczędzić nadwyżki ze swoich przychodów.
Po pierwsze silna wola
A z tym Polacy wciąż mają duży problem. Jak wynika z badania „Polak Oszczędny 2013 – w poszukiwaniu zysku", przeprowadzonego przez BGŻOptima, poziom stopy oszczędzania, czyli wskaźnik mówiący o tym, jaki procent dochodów w danym gospodarstwie domowym jest odkładany, wynosi dla Polski zaledwie ok. 0,1 proc. Na tle innych krajów UE wypadamy bardzo słabo. Przykładowo, w Niemczech stopa oszczędzania wynosi 10,3 proc., a w Czechach 9,4 proc.
Trudno się jednak dziwić. Z psychologicznego punktu widzenia oszczędzanie to bardzo trudna czynność. Żeby zaoszczędzić jakąkolwiek kwotę, zazwyczaj trzeba zrezygnować z jakiegoś innego wydatku, nieraz dającego natychmiastową przyjemność. Trzeba wykazać się nie lada asertywnością w stosunku do marketingowych sztuczek sprzedawców różnych dóbr i usług, a przede wszystkim podejmować racjonalne decyzje podczas zakupów.
Zdecydowanie łatwiej jednak zmusić się do oszczędzania, gdy postawimy przed sobą jasno określony cel. Może na przykład zamiast brać pożyczkę, by pojechać na urlop, lepiej postanowić, że przez najbliższy rok będziemy odkładać co miesiąc określoną kwotę? A czy na pewno potrzebny jest nam już teraz nowy samochód, chociaż wiemy, że nie stać nas na jego zakup za gotówkę i w efekcie przez długi czas będziemy musieli spłacać odsetki od kredytu? Może lepiej najpierw zaoszczędzić choć część niezbędnej kwoty? Przykłady można by mnożyć w nieskończoność.
Niestety, w wielu przypadkach wrzucanie pieniędzy do domowej świnki-skarbonki okazuje się kiepskim pomysłem. W każdej chwili można z niej przecież coś wyciągnąć, „na bieżące wydatki", i oszukiwać się, że na pewno wkrótce uzupełnimy braki. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest regularne wpłacanie środków na utworzone w tym celu konto bankowe. Tym bardziej że w ostatnim czasie wiele instytucji wprowadza do swojej oferty tego typu narzędzia.