Przygotowanie systemu inwestycyjnego do działania w realnych warunkach wymaga odpowiedniej optymalizacji oraz testów na danych rzeczywistych. Pierwszy proces polega na doborze parametrów systemu, dla których historycznie dawał on najlepsze wyniki. Drugi sprawdza natomiast, czy zoptymalizowana strategia poradzi sobie w obecnym otoczeniu rynkowym.
W dzisiejszym odcinku „Profesjonalnego inwestora" przybliżamy czytelnikom oba te zagadnienia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy optymalizacji i w jaki sposób przeprowadzać testy, by jak najwierniej oddały one rzeczywiste warunki inwestycyjne.
Optymalizacja parametrów strategii
Niewątpliwą przewagą automatycznych strategii inwestycyjnych nad mechanicznymi jest możliwość skorzystania z modułu analitycznego MT4 (MetaTrader4) w celu optymalizacji parametrów strategii. Dokonuje się jej nie tylko po to, aby osiągane rezultaty były jak najlepsze, ale również by dowiedzieć się i zrozumieć, jaki jest ich wpływ na wyniki. Dzięki temu można badać wiele zależności: od geometrii rynkowej (długości poszczególnych fal, świec, korpusów, knotów, odległości od istotnych technicznie poziomów), poprzez obliczanie właściwych wartości wybranych wskaźników analizy technicznej – oscylatorów, średnich, do wyznaczenia właściwych poziomów obrony i zamknięcia zyskownej pozycji.
Wybór właściwych mechanizmów wielokrotnego przesuwania zleceń S/L (stop loss) czy zamknięć parcjalnych (częściowe zamykanie pozycji po spełnieniu założonych kryteriów) może z powodzeniem być dokonywany również w oparciu o wskazania modułu analitycznego MT4. Trudno nawet sobie wyobrazić, jak miałby wyglądać proces doboru parametrów na danych historycznych wiele lat wstecz bez takiego narzędzia. Komputerowe narzędzia analityczne są tutaj niezbędne.
Od czego zacząć
Niezwykle istotnym etapem w procesie budowania zyskownej strategii jest poznanie zależności pomiędzy każdym parametrem z osobna a wynikami strategii. Przy czym pisząc „wynikami", mamy na myśli nie tylko zysk, ale także: maksymalne obsunięcie kapitału, liczbę stratnych transakcji pod rząd, wskaźnik zysku (profit factor), liczbę transakcji w badanym przedziale oraz ich rozkład w czasie. To one zdecydują ostatecznie, czy automat zostanie uruchomiony na realnym koncie.