Jedną z takich formacji, uznawanych za wiarygodne, jest tzw. baza, zwana też spodkiem. W jaki sposób zidentyfikować ją na wykresie?
Formacja bazy powstaje zazwyczaj po długotrwałej zniżce i budowana jest w wyniku utrzymującej się na rynku równowagi popytu i podaży. Kurs porusza się horyzontalnie, a zakres wahań i towarzyszący mu wolumen są niewielkie. Czasem zmienność jest na tak niskim poziomie, że bazę nazywa się formacją linii. Co takie zachowanie mówi nam o rynku? Siły popytu i podaży równoważą się, ponieważ ani kupujący, ani sprzedający nie mają przesłanek, by dokonywać większych zakupów lub wystawiać swoje akcje na sprzedaż. W japońskim podręczniku do analizy technicznej przeczytalibyśmy, że byki i niedźwiedzie dysponują podobną, niewielką mocą i żadna ze stron nie jest w stanie przeforsować swojego stanowiska. Na rynku trwają przepychanki, ale wynik cały czas jest remisowy.
Całkowite ukształtowanie formacji bazy kończy się wybiciem kursu ponad górną granicę wąskiej konsolidacji. Wybicie potwierdza podwyższony wolumen, który świadczy o przypływie nowych sił na rynek. Jest to silny sygnał kupna, która zapowiada trend wzrostowy. Zdarza się oczywiście, że baza powstaje na wysokich poziomach cenowych i kurs wybija się dołem, zwiastując nadchodzące spadki. Jest to jednak przypadek rzadko spotykany.
Jak każda formacja, także baza ma słabe strony. Największym mankamentem jest to, że pojawia się ona bardzo rzadko. Najtrudniej spotkać ją na wykresach bardziej płynnych i aktywnie handlowanych akcji, które cechują silne krótkoterminowe trendy. Rzadko spotykany układ cenowy daje jednak większy potencjał do zarobku. Formacja bazy powstaje długo, od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, więc czujny inwestor ma szansę podłączyć się do trwającej konsolidacji i czekać na nadchodzące wybicie. Cierpliwość zostaje tu zazwyczaj bardzo sowicie wynagrodzona, ponieważ po przebiciu górnej granicy wahań kurs bardzo gwałtownie zdobywa nowe szczyty. Warto pamiętać o stop lossie, który powinien się znaleźć poniżej poziomu wybicia.
Uczestnicy Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej mogą wysyłać pytania na adres [email protected]