Gdzie szukać pomysłu na zysk? 10 perspektywicznych sektorów

Dzisiaj zamieniamy się w futurystów i opisujemy obszary, które w mniej lub bardziej odległej przyszłości mogą stanowić ważną część gospodarki i tym samym dać możliwość zyskownej lokaty kapitału.

Publikacja: 07.07.2017 06:00

Gdzie szukać pomysłu na zysk? 10 perspektywicznych sektorów

Foto: Fotolia

1. Waluty cyfrowe i technologia blockchain

- Jednym z bardziej gorących ostatnio tematów jest technologia łańcucha bloków, od ang. blockchain. Jak czytamy na stronie Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain – „jest to technologia bazodanowa i jednocześnie system transakcyjny. Jedną z jej najważniejszych właściwości jest to, że nieznający się, nieufający sobie ludzie mogą zawierać między sobą umowy i transakcje, ale nie ma możliwości, by ktoś kogoś oszukał". Po raz pierwszy technologia ta została zastosowana w bitcoinie i to nie tylko jako rejestr transakcji, ale również sposób na ich zabezpieczenie przed fałszerstwem. Obecnie jednym z bardziej oryginalnych blockchainów jest tzw. Ethereum, nazywane czasem „bitcoinem 2.0". Stanowi ono alternatywę dla najbardziej popularnej kryptowaluty i cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Nie tylko jako rodzaj aktywów do spekulacji, ale również jako rozwiązanie stosowane chociażby do zabezpieczania transakcji na rynkach finansowych (np. projekt Hyperledger) czy przepływu dokumentów w sektorze publicznym. Według Światowego Forum Gospodarczego (WEF) technologia blockchain będzie jedną z najważniejszych do zastosowania w „bankach przyszłości". Pod koniec ubiegłego roku firma Venture Scanner szacowała, że na świecie jest 150 startupów infrastruktury blockchain, w które zainwestowano około 800 mln zł.

2. Energetyka odnawialna i optymalizacja zużycia energii

- Są dwa główne czynniki, które sprawiają, że od energetyki odnawialnej nie ma praktycznie odwrotu. Pierwszy to naturalne zagrożenie dla planety wynikające z globalnego ocieplenia, powodowanego przez ludzką emisję CO2, pochodzącą głównie ze spalania paliw kopalnych. Drugi to odgórne regulacje, jak porozumienie paryskie z 2015 r., które określiło ogólnoświatowy plan działania, mający uchronić Ziemię przed wzrostem średniej temperatury powyżej 2 st. C względem poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Energetyka odnawialna to oczywiście cała infrastruktura związana z pozyskiwaniem energii ze słońca, wiatru, wody, pływów morskich czy biomasy. Okazji inwestycyjnych można jednak szukać również tam, gdzie wdraża się inteligentne systemy informatyczne do zarządzania energią w domach czy zakładach. Dzięki nim optymalizowane jest zużycie, co sprzyja zarówno portfelowi konsumenta, jak i środowisku. W polskich realiach bardzo ciekawym kierunkiem jest termomodernizacja, czyli usługi ograniczające ucieczkę ciepła oraz zapewniające bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrz, a także wody użytkowej. Z tematem alternatywnych źródeł energii wiążą się także inwestycje w domy zero- lub plusenergetyczne, elektromobilność, pompy ciepła czy chociażby rozwój baterii litowo-jonowych i innych „magazynów energii".

3. Automatyzacja procesów i robotyka

- Innowacje w dziedzinie inżynierii robotyki i automatyzacji sprawiają, że coraz więcej ludzkich czynności, zwłaszcza tych powtarzalnych, można zastąpić przy użyciu maszyn lub specjalnych programów komputerowych. W giełdowych realiach najlepszym tego przykładem jest wykorzystanie zautomatyzowanych strategii inwestycyjnych, które zawierają transakcje na rynku wedle ściśle określonych reguł zapisanych w kodzie programistycznym algorytmu. Taki robot może pracować 24 h na dobę z taką samą wydajnością, nie jest podatny na wpływ emocji i nie domaga się pensji co miesiąc. Z podobnych powodów przedsiębiorstwa stosują roboty w swoich systemach produkcyjnych. W ubiegłym roku głośno było o tajwańskiej firmie Foxconn, jednym z największych producentów elektroniki użytkowej, który zwolnił 60 tys. pracowników i zastąpił ich maszynami. Ceny robotów idą w dół, a ich możliwości są coraz większe. Można więc oczekiwać rosnącego popytu na tego typu rozwiązania. Na ubiegłorocznym Forum Ekonomicznym w Davos przedstawiono listę zawodów, które z dużym prawdopodobieństwem zostaną zastąpione przez roboty. Wśród nich znaleźli się m.in.: recepcjoniści, kierowcy taksówek, pracownicy ochrony, sprzedawcy w punktach z fast foodem i kucharze.

4. Medycyna, farmakologia, biotechnologia

- W jednym z wywiadów dla „Parkietu" prof. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu powiedział, że warto inwestować w branże, które są acykliczne, niewrażliwe na fazy cyklu koniunkturalnego, w tym m.in. w branżę medyczną. Ludzie chcą żyć coraz dłużej i, co najważniejsze, żyć w jak najlepszej kondycji. To generuje popyt zarówno na profesjonalne, zindywidualizowane usługi medyczne, jak i na specjalistyczne leki oraz urządzenia diagnostyczne i wspomagające pracę narządów. Niespełna miesiąc temu na Politechnice Warszawskiej odbył się finał konkursu CVC Young Innovator Awards, którego celem było wsparcie perspektywicznych firm. Wygrały startupy medyczne – ScienceBioTech, która za pomocą technologii druku 3D produkuje modułowe płytki chirurgiczne, których zadaniem jest stabilizacja fragmentów kości po złamaniach, oraz DrBarbara.pl, aplikacja internetowa, której zadaniem jest dopasowanie diety do stanu zdrowia użytkownika w oparciu o szczegółowy wywiad i bieżącą analizę wyników badań krwi. Dobrą kondycję sektora zdrowotnego widać też po utrzymujących się w długoterminowych trendach wzrostowych notowaniach akcji spółek takich jak Mabion czy Selvita.

5. Odpowiedź na „srebrne tsunami"

- Wiele krajów rozwijających się i rozwiniętych boryka się z problemem starzenia się społeczeństwa. Dotyczy to także Polski, gdzie w starość wkracza pokolenie urodzone po II wojnie światowej. Ten demograficzny problem jest także ekonomiczną szansą. Mamy bowiem do czynienia z nową, bardzo obszerną grupą konsumentów, która będzie generować popyt na nowe produkty i usługi. Ludzie starsi chcą nie tylko leków i opieki zdrowotnej. Chcą wciąż uprawiać sport, korzystać z nowinek technologicznych czy kupować modną odzież. We wspomnianym już konkursie CVC Young Innovator Awards jednym z kandydatów do wygranej był projekt „Dancing międzypokoleniowy". Oprócz potańcówek zakłada on również m.in. szkolenia didżejskie oraz aktorskie dla seniorów. – Wszystkie działania mają na celu walkę z wykluczeniem społecznym, wyrównywanie szans, tworzenie propozycji nowych miejsc pracy – mówi Paulina Braun, twórczyni projektu. Ponadto warto pamiętać też o tych najstarszych, mniej aktywnych osobach, które idąc z duchem czasu i nie chcąc być kulą u nogi swoich dzieci i wnuków, będą potrzebować atrakcyjnych domów dla seniora.

6. Podróże kosmiczne i kolonizacja Marsa

- Jeśli nie uda nam się zatrzymać globalnego wzrostu temperatury poniżej krytycznej wartości 2 st. C., to być może jedynym ratunkiem dla gatunku homo sapiens będzie kolonizacja innych planet. Brzmi jak fragment trailera katastroficznego filmu SF, ale niektórzy biorą to ryzyko bardzo serio. Mowa oczywiście o twórcy SpaceX – Elonie Musku. W 2002 r. zajął się projektowaniem i budową rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, stawiając sobie za cel obniżenie kosztów lotów kosmicznych dzięki osiągnięciom współczesnej technologii. Wiele autorytetów go wyśmiało, ale we wrześniu 2009 r. Falcon 1, zbudowana przez SpaceX, jako pierwsza prywatna rakieta w historii astronautyki umieściła satelitę na orbicie Ziemi. Ambicje Muska sięgają jednak dalej i chciałby on umożliwić ludziom bezpieczne podróże na Marsa i sprawić, że staniemy się gatunkiem międzyplanetarnym. Rok temu na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Meksyku przedstawił on plan stworzenia kolonii, a następnie całej cywilizacji na Marsie. O eksploracji tej planety myślą też inni, m.in. Robert Zubrin, Denis Tito czy Bas Lansdorp.

7. Uspołecznienie środków produkcji

- Sieć internetowa i rozwój różnych aplikacji sprawiły, że idea Karola Marksa o środkach produkcji w rękach ludu, a nie właścicieli kapitału, zaczęła się poniekąd realizować. Skoro bowiem właściciel samochodu może przez portal Blablacar.pl świadczyć usługi transportu, a właściciel mieszkania może oferować nocleg za pośrednictwem serwisu Couchsurfing.org, to faktycznie stajemy się podmiotami w tym systemie wymiany, a rola pośrednika się zmniejsza. Patrząc przez pryzmat rosnącej popularności tych rozwiązań, można zaryzykować tezę, że pomysły z zakresu szeroko pojętej „sharing economy" (ekonomia współdzielenia) z wykorzystaniem sieci internetowej będą odgrywać coraz większą rolę. Zwłaszcza gdy zastosowana w nich zostanie wspomniana już technologia blockchain, likwidując w całości pośredników. Wystarczy spojrzeć na popularność platform crowdfundingowych czy wspomnianego ostatnio w Parkiet TV przez Lecha Wilczyńskiego z firmy InPay sposobu pozyskiwania kapitału drogą tzw. ICO, czyli Initial Coin Offering.

8. Big data i analiza danych

- Postępująca cyfryzacja i powszechny dostęp do sieci internetowej sprawiają, że na serwerach gromadzonych jest mnóstwo danych. Mowa zarówno o informacjach dotyczących nawyków konsumentów, jak i działań pracowników czy chociażby funkcjonowania maszyn w fabryce. Umiejętność ich analizy to potężne narzędzie optymalizujące działanie firmy i pozwalające identyfikować ważne wzorce. Dobrym przykładem może być tutaj historia opisywana przez Charlesa Duhigga w książce „Siła nawyku". Jedna z dużych amerykańskich sieci sklepów zatrudniła analityka, który zaprogramował algorytm rozpoznający po nawykach zakupów, w którym miesiącu ciąży jest klientka. Dzięki temu sklep mógł wysyłać jej spersonalizowane oferty. W jednym przypadku historia skończyła się tak, że po otrzymaniu gazetki z owego sklepu rodzice przyszłej mamy dowiedzieli się, że będą dziadkami. Warto dodać, że z badań firmy Talend wynika, że co dziesiąta spółka z indeksu S&P 500 straci swoją pozycję z powodu opieszałości w cyfryzacji i wykorzystaniu big data.

9. Zarządzanie odpadami, recykling

- Świat tonie w śmieciach. Produkujemy coraz więcej odpadów, a coraz mniej jest miejsca na ich składowanie. Obok emisji CO2 jest to pewnie jeden z największych problemów związanych ze środowiskiem naturalnym, nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na całym świecie. Przeciętnie każdy Polak wytwarza około 320 kg śmieci w ciągu roku, a Europejczyk nawet do 600 kg. W tym kontekście ciekawym kierunkiem inwestycyjnym mogą być firmy sprzyjające idei gospodarki bezśmieciowej, a więc zajmujące się utylizacją odpadów, recyklingiem, upcyklingiem czy po prostu segregacją. Wykorzystanie surowców wtórnych pozwala ograniczyć wydobycie i wykorzystywanie surowców pierwotnych, co daje korzyści zarówno firmom, jak i środowisku. W UE gospodarka odpadami jest szybko rozwijającym się rynkiem, generującym nowe miejsca pracy wymagające nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji.

10. Woda surowcem przyszłości

- I na koniec odsyłamy do artykułu, który ukazał się w tym miejscu przed tygodniem, a traktował o wodzie jako kurczącym się zasobie odnawialnym, na który stale rośnie popyt. Według szacunków Water Resources Group do 2030 r. popyt na wodę słodką przewyższy jej podaż o 40 proc. Na Zachodzie jest już bogata oferta funduszy ETF bazujących na indeksach gromadzących firmy działające w szeroko pojętej gospodarce wodnej – od optymalizacji zużycia, przez dostarczanie surowca do konsumenta, po budowanie oczyszczalni.

[email protected]

Inwestycje
Promocja na ETF-y również w Noble Securities
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Inwestycje
Tomasz Bursa, OPTI TFI: WIG ma szanse na rekord, nawet na 100 tys. pkt.
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Nasz rynek pozostaje atrakcyjny, ale...
Inwestycje
GPW i rajd św. Mikołaja. Czy to może się udać?
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Inwestycje
Co dalej z WIG20? Czy zbliża się moment korekty spadkowej?
Inwestycje
Ropa naftowa szuka pretekstu do ruchu w górę