Kolejne miejsca zajęły Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska. Te trzy uczelnie mogą się pochwalić największą grupą multimilionerów wśród swoich absolwentów – wynika z tegorocznego, drugiego już rankingu, w którym wrocławska firma Kuwik Ciesielski Family Office ocenia wyższe szkoły w Polsce, mierząc je majątkiem najbogatszych ich absolwentów.
Jak z niego wynika, młodzi ludzie, którzy marzą o zdobyciu fortuny, powinni kierować się raczej na uczelnie techniczne, w tym przede wszystkim na AGH, która wśród absolwentów ma aż dziewięciu multimilionerów.
„Zdajemy sobie sprawę, że nasz ranking należy traktować trochę z przymrużeniem oka, ale jeśli znajdą się maturzyści, którzy dostali się na np. na więcej niż jedną uczelnię i ciężko im podjąć ostateczną decyzję, to być może ten ranking przechyli decyzję w którąś ze stron" – piszą w komentarzu do zestawienia jego autorzy, szefowie Kuwik Ciesielski Family Office. Zwracają też uwagę, że od ubiegłego roku największy wzrost zanotował Uniwersytet Warszawski, zwiększając liczbę ponadstumilionowych absolwentów dwukrotnie, do sześciu osób. Dzięki temu wyprzedził drugą w zestawieniu uczelnię techniczną – Politechnikę Warszawską, którą ukończyła piątka multimilionerów.
Jedynie pięć uczelni w Polsce ma więcej niż trzech absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro. Listę zamykają Politechnika Śląska w Gliwicach i Uniwersytet Wrocławski – mające po trzech multimilionerów. Karol Ciesielski przyznaje, że zaskoczeniem była dla nich przewaga uczelni technicznych jako kuźni multimilionerów. Tę prawidłowość związaną z transformacją gospodarczą widać także w zestawieniach uczelni – kuźni prezesów „Rzeczpospolitej" – tam również w czołówce dominują politechniki.