Wszystkie te zwroty są używane w przeróżnych konfiguracjach i występują już dziś praktycznie podczas dyskusji o wszystkich dziedzinach życia zawodowego oraz prywatnego. Co ciekawe, używane są w domyślnym kontekście „recepty na wszystko", aczkolwiek trudno jest znaleźć konkretną informację, czy dotyczy to teraźniejszości, najbliższej, czy jednak odległej przyszłości. Niezbyt jasno opisywany jest także rzeczywisty sposób, w jaki te zjawiska będą wpływać na nasze życie. Natomiast bardzo często komunikacyjny wydźwięk tych rewelacji implikuje, w mniejszym lub większym stopniu, nowy świat, gdzie człowiek zostanie zastąpiony przez inteligentne maszyny.
Z dużym prawdopodobieństwem jest to realny scenariusz, niemniej jednak zanim odwiedzi nas Terminator, postaram się odczarować powyższe pojęcia oraz omówić kilka bardzo realnych korzyści dla CFO czy kierownictwa firm, wynikających z praktycznego wykorzystania big data oraz sztucznej inteligencji (AI/ML). Tak, big data i AI/ML są jak najbardziej dostępne dla wszystkich tu i teraz. Zacznijmy od najbardziej podstawowej klasyfikacji zastosowania big data oraz (AI/ML), który pozwoli na redukcję poziomu niepewności związanego z nadchodzącą erą inteligentnych maszyn.
Pierwszym obszarem jest wykorzystanie big data oraz (AI/ML) do rozwoju inteligentnych maszyn i urządzeń – od telefonów przez inteligentne domy, czy IoT, poruszające się bez człowieka pojazdy do bezzałogowych rakiet wracających na ziemię po wyniesieniu na orbitę promów kosmicznych itp.
Drugim natomiast jest wykorzystanie big data oraz sztucznej inteligencji (AI/ML) do tworzenia inteligentnych algorytmów matematycznych czy sieci neuronowych w celu przetwarzania złożonych zbiorów danych, tak aby pogłębić naszą wiedzę o otaczającym nas świecie i praktycznie wszystkich występujących w nim zjawiskach, a tym samym umożliwienie nam dokładniejszego prognozowania/przewidywania przyszłych wydarzeń, a także co ciekawsze – wpływanie na ich zmianę.
Na poziomie mikroekonomicznym oznacza to dokładniejsze zwymiarowanie i zrozumienie wszystkich zjawisk występujących w przedsiębiorstwie oraz umożliwienie przeprowadzenia efektywnych zmian we wszystkich obszarach i aktywnościach firmy. To co natomiast wyróżnia te znane od zawsze procesy biznesowe, to fakt, że osiągane dzięki wykorzystaniu big data oraz AI/ML rezultaty są w stanie wygenerować nie tyle przewagi, ile realnie unikalne przewagi konkurencyjne na rynku oraz zmienić dotychczasowe modele biznesowe. Dzieje się tak dzięki połączeniu wiedzy branżowej z niedostępną do niedawna zaawansowaną analityką i modelowaniem na bazie posiadanych danych. To ten unikalny mix stanowi fundamenty transformacji cyfrowej przedsiębiorstw (DT), która w mojej ocenie wykazuje symptomy rewolucji cyfrowej.