Nasz kraj znalazł się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków kapitałowych, do których zaliczane są m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia i Australia.
Awans Polski to docenienie poziomu rozwoju polskiej gospodarki i rynku kapitałowego. W ciągu niecałych trzech dziesięcioleci udało nam się osiągnąć wszystkie cechy rynków rozwiniętych – m.in. wysoki poziom bezpieczeństwa obrotu i usług posttransakcyjnych, rozwiniętą infrastrukturę i szeroki zakres usług świadczonych na rynku kapitałowym. W obliczu faktu, że obecną pozycję osiągnęliśmy dużo szybciej niż bardziej rozwinięte gospodarczo Izrael i Korea Południowa, jest to wydarzenie tym bardziej warte podkreślenia.
Warto pamiętać, że nie tylko agencja FTSE Russell zdecydowała się na przesunięcie Polski z Emerging Markets do Developed Markets. Również firma Stoxx, inny światowy operator indeksów giełdowych, podjęła taką decyzję, a rewizja obu klasyfikacji zbiegła się w czasie i nastąpiła po sesji 21 września 2018 r. W rezultacie od 24 września br. Polska jest przez obie firmy klasyfikowana jako rynek rozwinięty.
Ostateczna lista 37 polskich spółek, które weszły w skład indeksów rynków rozwiniętych (wg przypisanej przez FTSE Russell kategorii wielkości), przedstawia się następująco: