Po co powstał CRBR i kogo on dotyczy?
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (dalej: CRBR) został utworzony w ramach implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (dalej: dyrektywa), jako jeden z mechanizmów przewidzianych ustawą z 1.03.2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (dalej: ustawa).
Jak wskazano w preambule dyrektywy, „konieczność posiadania dokładnych i aktualnych danych dotyczących beneficjenta rzeczywistego jest kluczowym czynnikiem śledzenia przestępców, którzy w przeciwnym razie mogliby ukryć swoją tożsamość w strukturze korporacyjnej". Gromadzenie tego typu danych przez państwa członkowskie oraz wprowadzenie mechanizmów wymuszających ich zgłaszanie i aktualizację mają zapewnić przede wszystkim odpowiednią przejrzystość przepływu zysków i faktycznej kontroli – tak by było wiadomo, kto finalnie ma największy wpływ i najwięcej zyskuje na działalności danej spółki.
Polski ustawodawca zakres funkcjonowania i dostępu do rejestru uregulował szerzej, niż opisano to w treści dyrektywy (m.in. pełna jawność i nieograniczony dostęp do danych umieszczonych w rejestrze, bez potrzeby wykazywania interesu). Ma to służyć zwiększeniu ogólnej przejrzystości transakcji finansowych, przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania, ochronie bezpieczeństwa uczestników obrotu gospodarczego (poprzez możliwość weryfikacji kontrahenta), zapewnieniu właściwego poziomu ładu korporacyjnego, zwiększeniu kontroli informacji (w tym przez media i organizacje społeczne) oraz budowaniu zaufania do systemu finansowego.
Obowiązek zgłoszenia beneficjenta dotyczy wszystkich spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych niebędących spółkami publicznymi (katalog zamknięty, wskazany w art. 58 ustawy).