Zdaję sobie sprawę, że pytanie to może wywołać wśród uczestników rynku kapitałowego pewien szok. No – jak to po co? To jest przecież oczywiste, bo... No właśnie jest oczywiste, bo zawsze tak było. Ale czy, i w jakim stopniu, raport roczny jest wykorzystywany przez inwestorów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?
Raport roczny wydaje się najważniejszą informacją, jaką spółka przekazuje inwestorom. Ale czy tak jest w istocie? Czy rzeczywiście historyczne dane finansowe wpływają na podejmowanie decyzji inwestycyjnych? Corocznie mam przyjemność uczestniczyć w ponad stu spotkaniach wynikowych i niezmienne jako najważniejsze padają dwa rodzaje pytań: dotyczące wyjaśnień zaskakujących danych w raportach oraz dotyczące przyszłości. I obie te kwestie nie są, a przynajmniej nie powinny być, powiązane z raportem rocznym.
Jeśli bowiem w raporcie rocznym miałoby się znaleźć coś, czego inwestorzy nie oczekiwali, a jest to dla nich ważne, to powinno być niezwłocznie opublikowane w trybie informacji poufnej. Inną sprawą jest, czy tak się dzieje, ale o tym poniżej. Natomiast informacje o przyszłości powinny być publikowane w formie prognoz. Niestety, przeregulowanie wymogów dotyczących prognoz i nerwowe reakcje nadzorcy w przypadku informowania o zmianach prognoz spowodowały, iż tę formę komunikacji z rynkiem stosują tylko firmy o bardzo przewidywalnym biznesie, często opartym na długoterminowych kontraktach.
Dzięki badaniom przeprowadzonym przez PRK Doradztwo Giełdowe wiemy, że rzeczywiście w wielu przypadkach publikacja raportu rocznego prowadziła do niestandardowej zmiany kursu akcji. Konkretnie, analiza raportów publikowanych w ciągu pięciu lat przez spółki należące do indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 wskazała, że na 731 raportów stosunkowo dużo, bo 121 (czyli 17 proc.), prowadziło do ponadstandardowej zmiany kursu. Przy czym jeśli te raporty roczne nie były poprzedzone publikacją danych szacunkowych, to rynek reagował na publikację samych raportów w 21 proc. przypadków, a jeśli były poprzedzone – to trzy razy rzadziej, tj. w 7 proc. przypadków.
Oczywiście brak reakcji rynku na publikację raportów rocznych wynikał z reakcji na wcześniejszą publikację szacunkowych danych finansowych (ponadstandardowa zmiana kursu w 24 proc. przypadków), publikację szacunków przychodów (13 proc.) lub szacunkowych danych operacyjnych, np. wielkość produkcji lub sprzedaży (8 proc.). W szczególności uderzające jest, że inwestorzy bardziej reagują na publikację szacunkowych danych finansowych (24 proc.) niż na publikację raportów rocznych (17 proc.).