Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.07.2021 05:00 Publikacja: 27.07.2021 05:00
Foto: Adobestock
Notowania kawy wciąż dynamicznie rosną i odmiana arabica na rynku w Stanach Zjednoczonych przebiła nawet poziom 200 centów za funt. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że tylko w ciągu ostatnich pięciu dni jej cena podskoczyła o ponad 30 proc. Z kolei stopa zwrotu liczona od początku roku wynosi na tym rynku około 60 proc.
– Ostatnie spektakularne zwyżki notowań kawy to przede wszystkim efekt nagłych, nieoczekiwanych przymrozków w Brazylii, będącej największym producentem kawy na świecie. Z dnia na dzień pojawia się coraz więcej informacji na temat potencjalnych strat w uprawach. Obecnie wiadomo, że przymrozki objęły około 11 proc. areału upraw kawowca w Brazylii, a spektrum zniszczeń jest od niewielkiego do bardzo dużego – wyjaśnia Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. To ma znaczący wpływ na wcześniejsze prognozy dla tego rynku. – O ile straty nadal są oszacowywane, o tyle na razie prognozy zakładają, że mogą one wynosić około 10 proc. przyszłorocznej produkcji kawy w Brazylii. Tym samym wcześniejsze oczekiwania, że produkcja kawy w Brazylii w 2022 r. zbliży się do rekordu z 2020 r., wynoszącego około 70 mln worków, odeszły do przeszłości – dodaje Sierakowska. Tak dużych zwyżek, jak na rynku kawy, w ostatnich dniach nie doświadczyły inne aktywa. Oczywiście trzeba pamiętać, że rynek ten jest bardzo dynamiczny i chociaż za zwyżkami przeważyły fundamenty, to w każdej chwili może dojść też do mocniejszego cofnięcia, szczególnie jeśli inwestorzy zaczną realizować ostatnie zyski. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas