Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.12.2021 15:45 Publikacja: 11.12.2021 15:45
Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, koordynator projektu „Akademia Parkietu dla zaawansowanych inwestorów i emitentów"
Foto: materiały prasowe
W roku 2021 wiele firm musiało poradzić sobie z problemem niezrealizowanych z powodu pandemii umów i związanych z nimi kar umownych. Ocena, czy Covid można uznać za siłę wyższą pozwalającą na wyłączenie obowiązku uiszczenia kary umownej, jest dokonywana w każdym przypadku indywidualnie, może więc być przyczyną przyszłych sporów sądowych. Przyszłe procesy dotyczące niezrealizowanych umów oraz słaba kondycja finansowa firm mogą spowodować zwiększenie popularności narzędzia, jakim jest finansowanie sporów przez podmioty trzecie (TPF). TPF polega na finansowaniu przez międzynarodowe fundusze działań spółek dochodzących swoich roszczeń przed sądami. Z TPF może skorzystać zarówno strona pozywająca, jak i pozwana, a premia jest wypłacana finansującemu w przypadku korzystnego zakończenia postępowania. Bardzo ważne jest, aby finansujący oraz finansowany na początku współpracy ustalili, co stanowi pomyślny wynik rozstrzygnięcia danego sporu. Przyszłość pokaże, na ile to rozwiązanie sprawdzi się w polskich warunkach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas