Narodziny „faworitki" zapowiedziało pożegnanie w latach 70. rządzącej dotąd koncepcji tylnego układu napędowego. Pod koniec ówczesnej dekady stało się jasne, że w segmencie aut popularnych przyszłość należy do modeli kompaktowych z przednim napędem i w połowie 1982 r. projekt nowoczesnej, przednionapędowej Skody otrzymał ministerialne zielone światło (wtedy jeszcze fabryka była oczywiście państwowa).
Bazą dla auta nowej generacji stały się projekty programu Š780 z nadwoziami autorstwa Jaroslava Kindla, jednak ostateczny szlif karoserii i wnętrza pojazdu postanowiono powierzyć renomowanej zachodniej pracowni stylistycznej – tu uwaga – Stile Bertone! Pierwszą, wzorcową karoserię Włosi ukończyli w ostatnich dniach grudnia 1984 r. Za stronę techniczną odpowiadał zespół czeskich inżynierów, przede wszystkim: Petr Hrdlicka, Rudolf Kuzela, Jan Nepomucki oraz Bohuslav Urvalek. Warto podkreślić, że opracowywane rozwiązania konsultowane były z najlepszymi, m.in. Porsche, a niektóre były testowane w ukryciu, pod karoserią popularnego japońskiego kompaktu.
W gamie były różne wersje nadwoziowe, w tym kombi i pickup.
Premiera Skody Favorit miała miejsce na 29. Międzynarodowych Targach Przemysłowych w Brnie, we wrześniu 1987 r,, dwa lata później, niż planowano, a produkcja ruszyła pełną parą w kolejnym roku. Mimo opóźnienia wprowadzenie nowego modelu uznano za wielki sukces. Przy użyciu własnych sił i środków stworzono bezsprzecznie najlepszy samochód bloku wschodniego, niekorzystający z licencji i obcych podzespołów. Konstrukcja stała się nie tylko techniczną bazą dla swego następcy, czyli Felicii, wytrzymując na rynku do progu XXI wieku, ale także pomogła czeskiej marce w znalezieniu silnego partnera strategicznego na samym początku lat 90. Mowa oczywiście o Volkswagenie. Cały projekt kosztował Skodę 2,5 mld ówczesnych koron, ale okazał się najbardziej trafioną inwestycją, która wystrzeliła markę w świetlaną przyszłość.
W chwili premiery podstawowa wersja modelu – 136L – kosztowała 84 600 koron. Pod maską drzemały 62 KM pozwalające na przyspieszenie 0–100 km/h w 14 sekund i rozpędzenie auta do 150 km/h. Pojemność bagażnika to 251 litrów. Posypały się zamówienia i możliwości produkcyjne oraz montażowe fabryk długo nie mogły nadążyć za popytem występującym po obu stronach żelaznej kurtyny. Z czasem gamę rozbudowywano o kolejne warianty nadwoziowe, silnikowe oraz wyposażeniowe. W sumie do 1995 r. wytworzono ponad 783 000 egzemplarzy Skody Favorit.