Z ubiegłorocznego raportu portalu rynku sztuki Artinfo.pl „Artyści TOP 1000" (obejmuje najdroższe dzieła sprzedane po 1989 r.) wynika, że prace Fangora osiągają wysokie ceny i są chętnie kupowane przez bogatych kolekcjonerów w kraju. Wśród 20 artystów o największej liczbie sprzedanych dzieł pierwsze miejsce zajmuje Jacek Malczewski (83 prace), drugie – Alfred Wierusz-Kowalski (54), trzecie – Jerzy Nowosielski (53), a czwarte – Wojciech Fangor (49).
Dane te obowiązkowo porównujemy z tabelą, która wylicza artystów o największej łącznej wartości sprzedanych dzieł. Znowu prowadzi Jacek Malczewski. Po 1989 r. zapłacono za jego obrazy w sumie około 37 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się Fangor z sumą około 28 mln zł. Pamiętajmy jednak, że Malczewski kupowany jest od początku badanego okresu, czyli od 1989 r. Natomiast dzieła Fangora weszły na rynek właściwie dopiero w ostatniej dekadzie.
Kolekcjoner promuje
Jeśli utrzyma się obecna tendencja wzrostu cen, Fangor w krótkim czasie wyprzedzi Jacka Malczewskiego pod względem łącznej wartości sprzedaży na krajowym rynku po 1989 r.
Fangor wrócił do Polski w 2000 r. po blisko 40 latach nieobecności w kraju. W owym czasie dzieła artysty nie miały większej rynkowej wartości. Warto pochylić się nad tym, jakie były kolejne bodźce do skokowego wzrostu cen.
Monografie i wystawy to zaledwie jeden z możliwych powodów wzrostu zainteresowania dorobkiem danego artysty. Przykładem tego może być monograficzna wystawa dzieł Jerzego Nowosielskiego, jaką w 2003 r. zorganizował w Zachęcie marszand Andrzej Starmach. Wydano album, który jest podstawowym źródłem wiedzy o dorobku Nowosielskiego. Pod wpływem tego wysokie ceny Nowosielskiego ustabilizowały się i nadal rosły.
Wzrosną także ceny obrazów Josepha Pressmane'a (1904–1967). Wybitny kolekcjoner Marek Roefler ogłosił, że zorganizuje wielką wystawę artysty w swoim muzeum Villa la Fleur w Konstancinie (www.villalafleur.pl).