Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 05:32 Publikacja: 25.03.2025 06:00
giełda
Foto: Bloomberg
Po pozytywnym zaskoczeniu w styczniu, luty okazał się słabszy w handlu, a to odbiło się na notowaniach firm.
Wszystko wskazuje na to, że krajowy rynek akcji prawdopodobnie kolejny miesiąc tego roku będzie mógł zaliczyć do udanych. Nowy tydzień rozpoczął się od silnych wzrostów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także za oceanem. Przy tak pozytywnym nastawieniu inwestorów do krajowego rynku trudno o maruderów, ale spółki handlowe zachowywały się jednak w poniedziałek na ogół słabiej od benchmarków. Atmosferę wokół nich schłodziły dane o sprzedaży detalicznej, które poznaliśmy w poniedziałkowe przedpołudnie. Jak podał GUS, sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 6 proc. miesiąc do miesiąca, natomiast spadek rok do roku sięgnął 0,5 proc. po wzroście o 4,8 proc. w styczniu. Mediana prognoz analityków wskazywała na 3,2-proc. wzrost sprzedaży w lutym w porównaniu z poprzednim rokiem. Jak przyznają analitycy BM mBanku, lutowy spadek sprzedaży detalicznej wobec prognoz rynkowych zakładających wzrost o ponad 3 proc. rok do roku to negatywna informacja dla spółek konsumenckich. „Dynamika sprzedaży w kategorii żywność zanotowała w lutym pogorszenie przy powrocie spadków w wolumenach. Stanowi to potwierdzenie ostatnich komentarzy Jeronimo Martins i Dino o ciągłym braku widocznego odbicia w wydatkach na zakupy spożywcze. W kategorii odzieży i obuwia, dynamika sprzedaży detalicznej w lutym spowolniła, ale nadal utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie” – podali analitycy. Według BM mBanku znaczące pogorszenie dynamiki wydatków konsumenckich, na które wskazują lutowe dane o sprzedaży detalicznej, mogą być postrzegane jako negatywne dla wszystkich spółek konsumenckich.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O ponad 10 proc. spadał kurs akcji polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej CCC w ostatnią środę kwietnia. Analitycy widzą dwa powody.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najwięksi giełdowi detaliści kończą pierwszy kwartał obrotowego roku. Był słabszy pod względem koniunktury niż analogiczny okres 2024 r.
VRG kończy restrukturyzację sklepów odzieżowych. W 2025 r. zadba o ruch w salonach i franczyzę – zapowiedział Mateusz Kolański, prezes modowo-jubilerskiej grupy. Dywidenda może być mniejsza niż w ubiegłym roku – sygnalizuje zarząd.
Akcje handlowej spółki drożeją ósmą sesję z rzędu. Kurs właśnie ustanowił nowe, historyczne maksimum. Dino jest już droższe od PZU i Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Nowy program lojalnościowy dla szyldów CCC już działa. Zmiany w systemach IT dotknęły część klientów. Spółka wskazuje na dostawcę.
Gdańska spółka odzieżowa wykonała ruch, którego miał oczekiwać od niej nadzorca rynku. To krok ku porozumieniu dotyczącego postępowania z Rosją w tle.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas