Odzieżowe firmy sięgają do kieszeni inwestorów

Answear.com w środę rusza z emisją wartą prawie 30 mln zł. Intersport Polska musi jeszcze raz uzyskać zgodę akcjonariuszy na emisję do 14,1 mln walorów.

Publikacja: 23.10.2023 21:00

Odzieżowe firmy sięgają do kieszeni inwestorów

Foto: Adobestock

Dwie giełdowe firmy zajmujące się handlem detalicznym odzieżą zamierzają wyemitować nowe akcje. Answear.com 25 października rusza z ofertą walorów, środki z której ma wydać na rozwój marki PRM za granicą. Z kolei przejmowany przez ukraińskich miliarderów Intersport Polska prosi akcjonariuszy o ponowne przegłosowanie uchwały mającej pomóc sfinalizować porozumienie z nowymi właścicielami.

Cena emisyjna w piątek

Answear.com, czyli firma prowadząca platformę e-commerce z odzieżą, obuwiem oraz artykułami wyposażenia wnętrz w poniedziałek rano ogłosiła precyzyjne plany wobec uchwalonej już emisji nowych walorów.

Jak podał Answear.com budowa księgi popytu na nowe akcje zacznie się 25 października, a zakończyć ma się dzień później przed północą. Publikacja ceny emisyjnej przewidziana jest nie później niż 27 października o godz. 9.00, a zakończenie tej wtórnej oferty 3 listopada.

Zarząd firmy, którą kieruje Krzysztof Bajołek podtrzymał, że akcje kierowane są w pierwszej kolejności do dotychczasowych inwestorów, aby mogli utrzymać zaangażowanie.

Zarząd może zdecydować też o skierowaniu zaproszeń do podmiotów, które wyłożą minimum 100 tys. euro.

Dla salonów i umowy

Intersport Polska ma natomiast problem formalny.

Jak się bowiem okazuje, chociaż w kwietniu tego roku nadzwyczajne walne zgromadzenie Intersportu upoważniło już zarząd do skorzystania z instytucji kapitału docelowego i przeprowadzenia emisji do 14,1 mln akcji, to jest potrzebna powtórka.

Jak czytamy w uzasadnieniu zarządu do projektu uchwał NWZ zwołanego na 17 listopada, „z przyczyn technicznych” sąd rejestrowy nie zarejestrował decyzji NWZ z 20 kwietnia w opisywanej sprawie. W tym samym dokumencie jako główny powód emisji wskazano chęć rozwoju sieci sklepów, a w drugiej kolejności możliwość realizacji porozumienia z inwestorami. Chodzi o inwestycję do 10 mln euro, na którą zdecydowała się ukraińska miliarderka Hałyna Hereha wraz z podmiotami zależnymi, w tym z siecią Epicentr K.

Co sprawiło, że sąd rejestrowy nie zarejestrował uchwały NWZ z kwietnia?

Według Piotra Dygasa, członka rady nadzorczej Intersport Polska, sąd rejestrowy miał powiadomić spółkę o brakach we wniosku o rejestrację uchwały z kwietnia, ale spółka korespondencji nie otrzymała. Po trzech miesiącach uchwała straciła ważność.

Listopadowa uchwała jest potrzebna m.in. by spółka wykonała porozumienie z inwestorką. Zgodnie z nim Intersport miał wyemitować akcje serii I dla Herehy wraz z podmiotami zależnymi oraz – korzystając z instytucji kapitału docelowego do końca roku – kolejne walory. Dygas uważa, że harmonogram ten nadal jest wykonalny.

Hereha uzyskała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Intersportu na początku października. Spółka poinformowała o tym w minionym tygodniu i wyemitowała akcje serii I.

Handel i konsumpcja
Trigon DM wyżej ceni Dadelo
Handel i konsumpcja
Choć szara strefa się kurczy, to rośnie nielegalna sprzedaż alkoholu
Handel i konsumpcja
1000 osób do zwolnienia w Eurocashu
Handel i konsumpcja
Sklepy ostro walczą na ceny, a te będą znowu szybciej rosnąć
Handel i konsumpcja
Eurocash wyraźnie słabnie po wynikach
Handel i konsumpcja
Wittchen zarobił mniej, ale dywidenda w górę