Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.05.2025 00:05 Publikacja: 30.08.2023 21:00
Foto: mat. prasowe
Z najnowszych danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) wynika, że sprzedaż opon do samochodów osobowych w Europie w I półroczu 2023 r. zmniejszyła się o 12 proc. rok do roku, przy czym w Polsce spadek sprzedaży był głębszy i wyniósł 20 proc. Na tle kurczącego się popytu, będącego efektem pogorszenia nastrojów wśród konsumentów i wysokiej inflacji, dwucyfrowe tempo wzrostu Oponeo, które postawiło na sprzedaż online, jest pozytywnym zaskoczeniem. – Model biznesowy Oponeo się sprawdza. Firma ciągle podnosi udział w rynku. To było jaskrawo widoczne w wynikach za II kwartał 2023 r., gdy spółka zwiększyła wolumen sprzedaży o 19,5 proc. r./r., podczas gdy rynek w Polsce spadł o 13 proc. r./r. Co prawda okupione to było nieco niższą marżą brutto na sprzedaży (przy dobrej kontroli kosztów ogólnych), ale to wg nas właściwa ścieżka – ocenia Piotr Łopaciuk, analityk BM PKO BP. Równocześnie dostrzega potencjał do rozwoju biznesu Oponeo, argumentując, że sprzedaż opon offline w Polsce wciąż stanowi ponad 50 proc. rynku. – Naszym zdaniem w przyszłym modelu handlu jak najbardziej znajduje się miejsce dla dużych wyspecjalizowanych sprzedawców online (obok szerokich marketplace’ów), którzy powinni dalej rosnąć kosztem sprzedaży offline i małych podmiotów. Oponeo jako lider rynku powiększa swoją przewagę konkurencyjną, inwestując w automatyzację i logistykę – podkreśla ekspert.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Odnotowaliśmy pierwsze doniesienia o próbie podnoszenia cen przez chińskie zakłady produkcyjne. To znak, że amerykańsko-chińska licytacja na cła nie we wszystkich branżach oznaczać może zalew tanich towarów.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
O ponad 10 proc. spadał kurs akcji polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej CCC w ostatnią środę kwietnia. Analitycy widzą dwa powody.
Najwięksi giełdowi detaliści kończą pierwszy kwartał obrotowego roku. Był słabszy pod względem koniunktury niż analogiczny okres 2024 r.
VRG kończy restrukturyzację sklepów odzieżowych. W 2025 r. zadba o ruch w salonach i franczyzę – zapowiedział Mateusz Kolański, prezes modowo-jubilerskiej grupy. Dywidenda może być mniejsza niż w ubiegłym roku – sygnalizuje zarząd.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Akcje handlowej spółki drożeją ósmą sesję z rzędu. Kurs właśnie ustanowił nowe, historyczne maksimum. Dino jest już droższe od PZU i Pekao.
Nowy program lojalnościowy dla szyldów CCC już działa. Zmiany w systemach IT dotknęły część klientów. Spółka wskazuje na dostawcę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas