Podczas czwartkowej sesji inwestorzy wyprzedawali akcje Allegro. Po południu kurs spadł o ponad 6 proc., do 23 zł. Spadkowi towarzyszył wysoki obrót – najwyższy tego dnia na warszawskiej giełdzie. Wyprzedaż akcji Allegro była reakcją na obniżkę prognoz finansowych na 2022 r. Rynek się jej nie spodziewał.

Obniżone plany pod lupą

Allegro dobrze wstrzeliło się z debiutem: sprzedało akcje w IPO w 2020 r. relatywnie drogo, korzystając z pandemicznego ożywienia w e-commerce. Jednak potem coraz częściej zaczęły pojawiać się sygnały o hamowaniu tej dynamiki. Najnowsza decyzja władz Allegro o obniżce prognoz jest potwierdzeniem faktu, że spowolnienie i trudne warunki makro nie omijają tej branży. W stosunku do stanu sprzed dwóch lat zaostrzyła się też konkurencja, co nie pozostaje bez wpływu na marże polskiej spółki. Pod presją jest też wycena jej akcji: aktualnie są o 47 proc. tańsze niż w IPO. Nie brak opinii, że to może być już okazja inwestycyjna. Paweł Szpigiel, analityk BM mBanku, podkreśla, że nawet po obniżce prognoz końcówka roku dla Allegro zapowiada się dobrze. Giełdowa grupa zasygnalizowła wzrost GMV (łączna wartość sprzedanych towarów) w Polsce w całym III kwartale powyżej 20 proc. – Mimo obniżonych prognoz na 2022 r. utrzymujemy pozytywne nastawienie do Allegro i liczymy na odbicie kursu – podsumowuje BM mBanku.

Według najnowszych szacunków Allegro zakłada na 2022 r. wzrost GMV w przedziale 15–17 proc., przy wzroście przychodów o 23–26 proc. i wzroście skorygowanej EBITDA o 10–12 proc. w ujęciu rok do roku. Z kolei nakłady inwestycyjne mają wynieść 650–700 mln zł. Wiosną tego roku Allegro zakładało wzrost GMV na poziomie 15–20 proc., a przychodów o 25–30 proc. Z kolei skorygowana EBITDA miała pójść w górę o 10–15 proc. Zakładano też wyższe inwestycje – wtedy ich wartość szacowano na 675 –725 mln zł.

Z kolei na poziomie skonsolidowanym GMV grupy ma się zwiększyć o 22–24 proc., podczas gdy wcześniej była mowa o przedziale 22–28 proc. Nowa zakładana dynamika przychodów to 67–71 proc. wobec wcześniejszych 70–76 proc. Skorygowana EBITDA grupy ma wzrosnąć o 2–6 proc, czyli mniej niż zapowiadane kilka miesięcy temu 4–11 proc. Na poziomie całej grupy nowa wartość planowanych inwestycji to 720–800 mln zł wobec 775–845 zakładanych wcześniej.

Średnioterminowe oczekiwania Allegro na lata 2023–2026 (ogłoszone 24 lutego 2022 r.) na razie są bez zmian, ale grupa już zasygnalizowała że trwa ich weryfikacja.

– W pierwszym kwartale 2023 r. chcielibyśmy przedstawić wnioski z naszego przeglądu średnioterminowych oczekiwań – zapowiedział Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

W Polsce jest poprawa

Nowy prezes Allegro, Roy Perticucci, wśród priorytetów wymienia m.in. rozwój niektórych segmentów produktów, ekspansję zagraniczną oraz nowe usługi z obszaru fintech. Grupa ma się też skupić na kontrolowaniu kosztów i generowaniu gotówki. W II kwartale 2022 r. skorygowana EBITDA grupy była zgodna z szacunkami i wyniosła 551,3 mln zł, spadając o niespełna 2 proc. rok do roku. To wynik z wyłączeniem przejętego Mall, który na razie negatywnie wpływa na wyniki Allegro.

W całym I półroczu 2022 r. handlowa grupa miała 490 mln zł zysku operacyjnego wobec prawie 828 mln zł rok wcześniej. Z kolei zysk netto spadł do 103,5 mln zł z 565,5 mln zł. Sam II kwartał Allegro zakończyło pod kreską, notując 63,5 mln zł straty.

Czwarty kwartał dla branży handlowej z reguły jest okresem żniw. Allegro zasygnalizowało, że trzeci też będzie niezły. Poinformowało, że polska część grupy poprawiła trend na marżach w drugim kwartale i jest na drodze do dalszego przyspieszenia wzrostu GMV i powrotu do wzrostu skorygowanej EBITDA.