Amica potwierdza informacje "Parkietu"

Spółka podała, że negocjacje z niemieckim koncernem BSH zostały zakończone. Do porozumienia jednak nie doszło

Aktualizacja: 30.11.2010 12:19 Publikacja: 30.11.2010 12:11

Amica

Amica

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski Bartosz Jankowski

Jako pierwsi podaliśmy, że Amica Wronki prowadzi rozmowy z BSH, znanym w Polsce ze sprzętu AGD marek Bosch i Siemens.

W grę wchodziło zlecenie polskiej spółce produkcji sprzętu kuchennego, jednak możliwe były także połączenia kapitałowe. BSH miał być zainteresowany kupnej akcji Amiki. Spółka wysłała do Komisji Nadzoru Finansowego informację, że do 30 listopada strony maja czas na decyzję.

- Zakończone zostały negocjacje w sprawie podjęcia strategicznej współpracy z BSH, w tym także w zakresie potencjalnych możliwości inwestycji kapitałowych - podała Amica w komunikacie. Jak czytamy dalej strony wyraziły jednak ewentualne intencje nawiązania współpracy.

O ile jeszcze tydzień temu wydawało się, że porozumienie jest blisko i kurs Amiki rósł, to 25 listopada spadł ponad 9 proc. Wtedy pojawiły się pierwsze przecieki, że BSH wycofuje się z rozmów.

Jak już pisaliśmy, najbardziej prawdopodobna wydaje się opcja ze zleceniem polskiej spółce produkcji kuchni - w grę wchodzi nawet ponad 200 tys. sztuk rocznie.

Jednak BSH ma być także zainteresowany przejęciem kontroli nad Amiką. Dzisiaj niemiecki koncern ma w Polsce fabryki pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, a w zestawie wyraźnie brakuje kuchni.

Dodatkowo podobnie jak i inni konkurenci obawia się ewentualnego przejęcia kolejnego zakładu Amiki przez koreańskiego Samsunga i jego zbytniego umocnienia nie tylko na polskim ale także europejskim rynku.

W marcu została bowiem sfinalizowana umowa sprzedaży fabryk lodówek oraz pralek a, jak już pisaliśmy, plan Samsunga zakłada zwiększenie w nich produkcji o 500 proc. do 1,5 mln sztuk sprzętu w przypadku każdej z kategorii rocznie.

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF