Parkiet: Planujecie podnieść ceny piwa?
Xavier Belison
: W tym roku bardzo zdrożały nie tylko surowce do produkcji piwa i energia, ale także opakowania. Nie byliśmy w stanie zrekompensować tych wzrostów podwyżką cen piwa w 2012 roku. Zmuszeni jesteśmy więc podnieść ceny naszych piw po raz kolejny. Stanie się to prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku. Jest zbyt wcześnie, aby ujawnić, jak duża będzie to podwyżka. Nadal analizujemy różne scenariusze.
Polscy producenci chmielu narzekają, że są na skraju bankructwa, ponieważ duże firmy kupują surowiec za granicą. Te do niedawna tłumaczyły, że polski chmiel jest zbyt drogi. Grupa Żywiec też kupuje chmiel poza Polską?
Udział polskiego chmielu w naszej produkcji jest znacznie większy niż u naszych konkurentów i sięga 95 proc. Jeśli dopiszą warunki biznesowe chcemy wkrótce zwiększyć go do 100 proc. Stać się to może w w tym lub następnym roku. Co więcej, niemal wszystkie piwa, które oferuje Grupa Żywiec w Polsce i za granicą, warzone są w jednym z naszych pięciu krajowych browarów. Sprowadzamy jedynie pszeniczne piwo Paularner z Bawarii oraz Kilkenny i Guinnessa z Irlandii. W przypadku tych piw miejsce produkcji ma ogromne znaczenie dla Konsumentów – tak jak w przypadku Żywca