Eksport drobiu nie zwalnia tempa

W pierwszych czterech miesiącach 2015 roku Polska wyeksportowała poza Unię Europejską o niemal 43 proc. drobiu więcej niż przed rokiem. Cała Wspólnota poprawiła wynik o 2,5 proc.

Publikacja: 01.07.2015 12:54

Niemal 57,5 tys. ton mięsa drobiowego z Polski trafiło na tzw. rynki trzecie od stycznia do kwietnia 2015 roku – podaje za Komisją Europejską Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA). Rok wcześniej było to nieco ponad 40 tys. ton.

Więcej drobiu niż my eksportują Francja i Holandia. Francuzi zwiększyli go rok do roku o 6,1 proc. W przypadku Holandii sprzedaż poza UE zmalała o 8,9 proc.

W ostatnim czasie nieco szybciej niż eksport polskiego drobiu -  o prawie 44 proc. -  rosły wysyłki z Belgii i Hiszpanii. Kraje te zajmują czwarte i piąte miejsce wśród największych unijnych eksporterów tego mięsa.

Wysyłki z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii zmalały z uwagi na restrykcje w handlu, wprowadzone na początku tego roku z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8 – informuje FAMMU/FAPA. Japonia, Malezja, Singapur, Turcja i Ukraina zniosły zakazy importu z tych krajów na początku czerwca 2015 r.

W pierwszych czterech miesiącach tego roku najwięcej unijnego drobiu kupowały kraje afrykańskie: Benin i RPA oraz Arabia Saudyjska i Hongkong.  Wysyłki do Rosji zmalały prawie do zera, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów drobiowych – podaje FAMMU/FAPA.

Import drobiu z krajów trzecich do UE w wyniósł w tym okresie ok. 239,4 tys. ton i był o 10,2 proc.  niższy niż rok wcześniej. Ponad połowę dostaw przypadło na Brazylię.

W 2014 r. Polska została największych producentem mięsa drobiowego w UE. W tym roku, zdaniem branży i ekonomistów, nie powinniśmy oddać pozycji lidera.

Produkcja przemysłowa mięsa drobiowego w dużych zakładach zwiększyła się w pierwszych czterech miesiącach 2015 r. do ok. 48 tys. ton. To o 7,6 proc. więcej niż  w samym okresem przed rokiem – podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Handel i konsumpcja
Bot i okulary zagrożą platformie Allegro?
Handel i konsumpcja
Kolejne biuro zajęło się wyceną Answear.com. Nowa najwyższa wycena
Handel i konsumpcja
Odzieżowi detaliści mają za sobą kwartał wzrostu
Handel i konsumpcja
Pepco zwiększa sprzedaż i rusza ze skupem akcji
Handel i konsumpcja
LPP: wymiar kary od KNF to dobry znak
Handel i konsumpcja
LPP o wymiarze kary od KNF. "Dobra wiadomość dla rynku kapitałowego"