– Ponadto poszukujemy nowych celów do przejęć poza granicami Polski. Interesują nas podmioty wpisujące się w naszą strategię rozwoju, czyli posiadające silne marki, dostęp do rynków sprzedaży oraz wykazujące synergie do wykorzystania po ich przejęciu.
Szanse na udane zakupy poza Polską są spore. – Wysoka pozycja gotówkowa uprawdopodabnia kolejną akwizycję. Tym razem może to być podmiot z zagranicy, w celu rozwoju eksportu – uważa Dariusz Świniarski, analityk Domu Maklerskiego Banku BPS.
Jan Kolański zaznacza, że strategia oparta na silnych markach (do Coliana należą m.in. Goplana, Solidarność i Hellena) przynosi zakładane efekty na rynku krajowym. W III kwartale o 11,4 proc. – a w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku o prawie 3 proc. – zmalała jednak sprzedaż biznesu słodyczowego Coliana. Przypada na nią największa część przychodów grupy. Prezes tłumaczy spadek mniejszym eksportem na rynki wschodnie. – Pozostałe dywizje rozwijają się zgodnie z przyjętymi założeniami – tłumaczy Jan Kolański.
Dariusz Świniarski uważa natomiast, że spadek przychodów w segmencie słodyczy można traktować jako zdarzenie jednorazowe: upały źle wpływają na konsumpcje słodyczy. – Na plus działają za to poprawa marży handlowej i rentowności netto oraz spadek zadłużenia – dodaje analityk. Dlatego, jak zaznacza, blisko 3-proc. spadek kursu akcji Coliana w poniedziałek jest niewspółmierny do rezultatów.