Niska baza z zeszłego roku oraz sprzyjająca koniunktura dają szansę na utrzymanie wysokiego wskaźnika sprzedaży porównywalnej w kolejnych miesiącach. Pod koniec roku dynamika zwyżek może jednak osłabnąć.
Sprzedaż będzie rosnąć
– Osiągnięty przez Stokrotkę 26-proc. wzrost sprzedaży, do 571 mln zł, w pierwszych trzech miesiącach tego roku to wynik lepszy od naszych oczekiwań, bowiem zgodnie z prognozą spodziewamy się 16-proc. zwyżki obrotów w 2016 r. – mówi Włodzimierz Giller, analityk DM PKO BP. Jego zdaniem na tak dobry wynik wpłynęła poprawa wskaźnika sprzedaży porównywalnej o 8,5 proc. rok do roku oraz kolejne otwarcia sklepów. Od początku roku do marca należąca do Emperii sieć supermarketów urosła o 13 placówek. Celem na ten rok jest wzrost liczby Stokrotek o 100. – Należy także wziąć pod uwagę działania samej spółki, która cały czas pracuje nad uatrakcyjnieniem swojego asortymentu – dodaje Giller. Patrząc na bardzo korzystną dynamikę sprzedaży porównywalnej, należy pamiętać o niskiej bazie z I kwartału 2015 r. – Z efektem niskiej bazy powinniśmy mieć do czynienia także w kolejnym kwartale 2016 r. W III i IV kwartale wskaźniki sprzedaży porównywalnej nie będą już tak imponujące, oczekuję raczej 5-proc. wzrostów. W tym roku pozytywnie na sprzedaż w segmencie detalicznym Emperii działać będzie program 500+ oraz wzrost płac – uważa Giller.
Zaprezentowane przez Emperię dane pozytywnie odbiera także Maria Mickiewicz, analityk ING Securities. – Wygląda na to, że spółka w I kwartale tego roku rosła szybciej od rynku. Praca nad asortymentem, zmiana polityki cenowej – np. trwała obniżka cen mięsa – czy też programy lojalnościowe przynoszą wymierne korzyści – zauważa. W jej ocenie, analizując dynamikę sprzedaży porównywalnej w samym marcu, która wyniosła 9,6 proc. rok do roku, należy pamiętać o pozytywnym wpływie Świąt Wielkanocnych. – Jednak nawet po odjęciu około 3 pkt proc., które, szacujemy, mogły być dodatkowo uzyskane z tego powodu, rezultat wciąż jest bardzo dobry – podkreśla.
Mickiewicz twierdzi, że niska baza z zeszłego roku (ujemne dynamiki sprzedaży porównywalnej w II–III kwartale) oraz korzystne otoczenie makroekonomiczne w postaci inflacji cen żywności oraz efektów programu 500+ dają szansę na utrzymanie wysokiego wskaźnika sprzedaży porównywalnej w kolejnych kwartałach. – Dopiero w IV kwartale pojawi się bardziej wymagająca baza porównawcza – podsumowuje.
Przeprowadzka do stolicy
Podczas walnego zgromadzenia, które odbyło się we wtorek, akcjonariusze Emperii uchwalili zmiany w statucie, zgodnie z którym nową siedzibą spółki będzie Warszawa. Wyprowadzkę z Lublina zarząd Emperii tłumaczy względami organizacyjnymi. „Przenosiny do stolicy mają usprawnić działalność spółki, która zainteresowana jest inwestycjami na terenie całego kraju. Siedzibą Stokrotki pozostanie Lublin, gdzie będzie także biuro Emperii" – brzmi komentarz spółki, przesłany do „Parkietu".