Toya, jeden z największych w Polsce sprzedawców narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, otrzymała wniosek Jana Szmidta, akcjonariusza (niespełna 36 proc.) i wiceprzewodniczącego rady spółki, dotyczący żądania zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia. Udziałowiec firmy domaga się m.in. podjęcia uchwały w sprawie zawarcia z nim porozumienia dotyczącego wykorzystywania przez wrocławską spółkę znaków towarowych YATO, FLO i VOREL. Są to jedne z najważniejszych marek, pod którymi grupa sprzedaje swoje produkty.
Uzasadnienie żądania
Szmidt w przesłanych do zarządu pismach wskazuje, że jest autorem utworów wykorzystywanych w działalności gospodarczej Toya. Zwraca uwagę, że w szczególności chodzi o utwory wchodzące w skład zarejestrowanych przez spółkę znaków towarowych obejmujących grafikę YATO, FLO i VOREL. – Bezsporne jest również, iż okoliczność wykorzystywania przez Toya utworów mojego autorstwa w prowadzonej działalności nie została należycie uregulowana prawnie – przekonuje Szmidt w piśmie do zarządu. Z tego względu wzywa spółkę do zaprzestania naruszania jego praw i do podjęcia czynności zmierzających do uregulowania stosunków między stronami w zakresie praw autorskich. Szmidt przesyła nawet projekt porozumienia, które chce zawrzeć. Stanowi ono załącznik do uchwały, którą ma podjąć walne zgromadzenie.
Szmidt nie określił terminu, w jakim chce, aby doszło do obrad. Z kolei zarząd Toya podał, że podejmie wszelkie niezbędne kroki zgodne z kodeksem spółek handlowych i statutem spółki w celu zwołania walnego zgromadzenia. O jego terminie ma poinformować w odrębnym raporcie.
Analiza zarządu
Zarząd spółki nie przesądza, czy żądanie Szmidta jest w jakimkolwiek stopniu uzasadnione. – Przedmiotowe dokumenty są obecnie wnikliwie analizowane – podaje Grzegorz Pinkosz, prezes Toya. Nie odpowiada wprost, czy Toya faktycznie nie ma umów na korzystanie z niektórych znaków towarowych oraz czy ich właścicielem faktycznie jest Szmidt.
Pinkosz dodaje, że firmie przysługują prawa ochronne na znaki YATO, FLO i VOREL wynikające z poszczególnych rejestracji w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) czy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).