Boom na zakupy online

Polacy w tym roku wydadzą w sieci niemal 12 mld euro, o 25 proc. więcej niż w 2018 r. – wynika z raportu Ecommerce Europe (powstał we współpracy z EuroCommerce).

Publikacja: 08.07.2019 05:03

Boom na zakupy online

Foto: Flickr

Będzie to już tyle samo co w Szwajcarii, jednak wciąż nasz rynek będzie daleko za potęgami w rodzaju Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. To efekt sporo niższych wydatków per capita, jak również wciąż mniejszej popularności e-zakupów w społeczeństwie. Z tej opcji korzysta aktualnie 60 proc. dorosłych Polaków, podczas gdy w rozwiniętych gospodarkach zachodnioeuropejskich już ponad 80 proc., czy nawet 90 proc.

Zgodnie z raportem europejski rynek ma w tym roku urosnąć o 14 proc., do 621 mld euro, po wzroście o 11,9 proc. przed rokiem.

Firmy już działające w sieci mocno rozwijają ofertę.

– Prowadzimy prace pilotażowe nad rozwojem oddzielnego sklepu online z modą premium, pod marką Modivo, który umożliwi klientom zakupy tzw. total look, czyli zaoferuje wszystkie kategorie odzieży dla wyselekcjonowanych marek – mówi Mieszko Sibilski, rzecznik eobuwie.pl z grupy CCC.

– Szacujemy, że w 2019 r. przychody z e-commerce przekroczą 1 mld zł, a w 2021 osiągniemy 20 proc. udziału e-commerce w całości przychodów – mówi Jacek Kujawa, wiceprezes LPP do spraw IT.

Firma rozwija teraz mocno system etykietowania produktów RFID. – Dzięki elektronicznym metkom będziemy mogli lepiej wykorzystać potencjał obu kanałów sprzedaży, a także uruchomić dla klientów nowe funkcjonalności – podaje biuro prasowe firmy. – Będziemy w stanie zrealizować dostawę do klienta bezpośrednio ze sklepu, bez konieczności pokonywania znacznych odległości od naszego centrum dystrybucyjnego do jego domu. W wielu lokalizacjach skrócimy tym samym czas dostawy – dodaje.

Foto: GG Parkiet

– Nad Wisłą obserwujemy rosnącą popularność modelu e-commerce, połączoną jednak z wyróżniającą się na tle innych krajów chęcią dostępu do fizycznych placówek. Wskazuje to na potrzebę rozwijania przez firmy w Polsce wielokanałowych strategii i narzędzi budowy relacji z klientami – mówi Tomasz Niebylski, dyrektor rozwoju sprzedaży w SAP Polska.

– Niezależnie od tego, czy wchodzą w interakcje z marką poprzez e-sklep, punkt w centrum handlowym czy rozmowę z konsultantem, Polacy chcą, aby oferta była dopasowana do ich potrzeb i gwarantowała szybkie zakupy – dodaje.

Jeśli chodzi o najczęściej kupowane w sieci kategorie to prowadzą ubrania, książki, muzyka, filmy oraz sprzęt elektroniczny i turystyka – bilety lotnicze, jak i pobyty w hotelach, bądź wakacyjne wyjazdy.

Handel i konsumpcja
Nieoczekiwany efekt wojny celnej. Pierwsze próby podnoszenia cen
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia