Od rana akcje drożały o około 50 proc. Po południu kurs wynosił 0,73 zł (+46 proc.). Zwyżce towarzyszyły wysokie obroty. Dzień wcześniej notowania poszły w górę o 30 proc. Wtedy właśnie na rynek trafiła informacja o przegłosowaniu układu przez zgromadzenie wierzycieli.
Układ reguluje sposób spłaty wierzytelności i ma zapewnić spółce odzyskanie stabilności finansowej. Na bazie układu nastąpi przesunięcie spłaty części wierzytelności, rozłożenie na raty, zmiana sposobu naliczania odsetek, zamiana części długu na akcje oraz częściowe umorzenie wierzytelności. Do układu przystąpił także główny wierzyciel Sfinksa, BOŚ Bank. Podano, że ponad 80 wierzycieli, których wierzytelności są objęte grupą V, wybrało możliwość skonwertowania części wierzytelności na akcje, wskutek czego spółka przewiduje emisję około 6 mln walorów serii R.
Sylwester Cacek, prezes Sfinksa podkreśla, że powodzenie układu nie będzie możliwe bez otrzymania wsparcia z Agencji Rozwoju Przemysłu na pokrycie luki płynnościowej w związku z trwającym już prawie cztery miesiące zamrożeniem działalności i brakiem widoków na otwarcie branży w następnych tygodniach. Cacek przypomina, że w kilka dni po jesiennym zamknięciu lokali spółka złożyła wniosek do ARP o zwrotną pożyczkę, ale nadal nie ma decyzji. Szef Sfinksa twierdzi, że bez tego wsparcia spółka nie będzie mogła uregulować należności powstałych po otwarciu postępowania układowego (a to jest jednym z warunków zatwierdzenia układu przez sąd).
Jesienią 2020 r. Sfinks zdecydował o rozpoczęciu działań zmierzających do otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. W grudniu podał, że w ramach układu oferuje największym wierzycielom konwersję długów na akcje po cenie emisyjnej 1 zł lub umorzenie 70 proc. zobowiązań . kmk
Notowania akcji na stronie: