Po kilku latach dynamicznego rozwoju InPostu na rynku, który w Polsce ma ponad 13 tys. paczkomatów, teraz podobne urządzenia stawiają też Allegro, AliExpress czy Poczta Polska. W efekcie w tym roku rynek urośnie o nawet 4–5 tys. nowych urządzeń. Każde to nie tylko koszt samej maszyny, ale również opłaty za ustawienie, na których zarabia wiele podmiotów.
Walka o ciekawe miejsca
Z nieoficjalnych informacji „Parkietu" wynika, że wiele spółdzielni mieszkaniowych w miastach dostaje nawet po kilka ofert i może przebierać w operatorach. Za postawienie małego automatu paczkowego mogą pobierać od 300–400 zł miesięcznie plus opłata za zużyty prąd. Postawienie dużego to koszt już ponad 1 tys. zł, stąd chętnych raczej nie brakuje. Żaden z operatorów nie odniósł się jednak do informacji o wysokości opłat za ustawianie automatów.
– Polska zajmuje czołowe miejsce pod względem liczby instalacji automatów paczkowych, ale tak jak w przypadku rynku bankowego to nie pierwszy raz, kiedy jesteśmy liderem nowoczesnych rozwiązań. Automaty w żaden sposób nie stanowią konkurencji dla kurierów, wprost przeciwnie – jest to wyciągnięcie do nich ręki, ponieważ to właśnie oni wkładają paczki do maszyn – mówi Rafał Agnieszczak, prezes Furgonetka, platformy usług kurierskich. – W tym momencie tak naprawdę tylko jeden operator kurierski jest w stanie korzystać w swoim procesie z automatów paczkowych, cała reszta wręcz czeka na takie rozwiązanie – dodaje.
Firmy mimo coraz to nowych operatorów szybko stawiają kolejne maszyny. – Pojawiło się kilka zapowiedzi budowania własnych sieci, my jednak nie oglądamy się na różne mniej lub bardziej realne deklaracje, tylko spokojnie robimy swoje. Uruchamiamy po ponad 100 nowych paczkomatów tygodniowo, oddaliśmy już pierwsze autonomiczne maszyny zasilane energią słoneczną i konsekwentnie realizujemy plan założony w strategii – mówi Wojciech Kądziołka, rzecznik InPostu. W sumie firma niedawno uruchomiła urządzenie o nr. 13 tys. – Do końca roku na pewno poinformujemy o kolejnych krokach milowych w rozwoju całej sieci – dodaje.
Lider też inwestuje
– Realizujemy projekt zgodnie z założeniami. Do końca roku planujemy uruchomić 1,5 tys. zielonych automatów. Nie ujawniliśmy jeszcze pełnego zakresu funkcjonalności i udogodnień spoza obszaru samej logistyki, ale wiemy, że to przekonuje mocno kolejne samorządy – jako rozwiązania kompleksowe adresujące ich potrzeby – mówi Marcin Gruszka, rzecznik Allegro.