Na co jeszcze zwrócić uwagę? – Spółki chcące dzielić się zyskiem z inwestorami często mają sformalizowaną politykę wypłaty dywidendy (np. polityka rezydualnych dywidend czy stabilnych wypłat), która jest wskazówką co do kształtowania się wypłat w najbliższych latach. Tak jak w przypadku inwestycji w każdy rodzaj papierów udziałowych, pierwszorzędne znaczenie mają jednak czynniki fundamentalne – podkreśla Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.
– Stopa dywidendy (wartość dywidendy do kursu akcji) nie powinna być zbyt wysoka. Inaczej mogą pojawić się trudności z jej utrzymaniem w przyszłości, co może się negatywnie odbić na notowaniach, czego kilka dość dobitnych przykładów mamy na GPW właśnie w tym roku – dodaje Obara.
Inwestorzy chcieliby mieć w swoim portfelu jak najwięcej spółek stale dzielących się zyskiem. Jednak jest też druga strona medalu. – Przy doborze spółek do portfela warto pamiętać, że co do zasady charakter spółek dywidendowych jest inny niż spółek wzrostowych. Systematycznej dywidendy można się spodziewać od spółki z poukładanym biznesem i stabilną sytuacją rynkową, a nie od firmy, która jest w fazie wzrostu i na inwestycje przeznacza gros zasobów gotówki. W związku z tym część portfela oparta o spółki dywidendowe powinna zmniejszać jego zmienność i tym samym łagodzić straty w okresie dekoniunktury. Z drugiej jednak strony w okresie silnej hossy są bardzo małe szanse, że tak skonstruowany portfel dogoni indeks. Dlatego też każdy inwestor powinien sam określić, na ile zależy mu na maksymalizacji stopy zwrotu, a na ile na minimalizacji ryzyka – zaznacza Paweł Małmyga, analityk DM PKO BP.
Dywidenda opłaca się też spółkom
Zmieńmy teraz perspektywę i zastanówmy się, dlaczego spółki wypłacają dywidendę. Przecież – wydawać by się mogło – korzystniejsze byłoby dla nich pozostawienie sobie całego zysku. – Regularnie wypłacana przez spółkę dywidenda jest jedynym wskaźnikiem oceny kondycji finansowej spółki niepoddającym się manipulacji lub dwuznacznej interpretacji. Spółki dywidendowe najczęściej nie obiecują nadzwyczajnych stóp zwrotu z zainwestowanego kapitału, ale dają perspektywę stabilnej długoterminowej inwestycji – tłumaczy Banasiak.
– Spółka decydująca się na wypłatę dywidendy może robić to z kilku powodów. Jeśli dywidenda jest zdarzeniem jednorazowym (np. sprzedaż części biznesu), to postrzeganie jej przez inwestorów się nie zmieni. Jeśli jednak robi to regularnie i dobrze komunikuje się z rynkiem, to z pewnością będzie ona postrzegana jako solidna i stabilna. Dla części inwestorów będzie to zachętą, aby inwestować w jej akcje, ale dla poszukiwaczy wysokich stóp zwrotu stanie się ona „nudna" – dodaje Małmyga.
Jak podkreśla Michał Sobolewski, z punktu widzenia inwestorów decyzja spółki o wypłacie dywidendy jest sygnałem jej dobrej sytuacji kapitałowej i pozytywnych oczekiwań co do kształtowania się zysków w przyszłości. Analityk DM BOŚ dodaje, że najczęściej spółki, które płacą dywidendy, to duże przedsiębiorstwa, o ugruntowanej pozycji rynkowej, charakteryzujące się mniejszym ryzykiem. Innymi słowy, wypłata dywidendy to pozytywny sygnał dla rynku.