Wirtualne sieci prywatne Telia Global IP-VPN wspomagają pracę nie tylko dużych, ale również małych firm. Rozwiązanie to umożliwia klientom zbudowanie systemu bezpiecznej wymiany informacji pomiędzy swoimi oddziałami w Europie i na całym świecie. Usługa jest realizowana w oparciu o jedną z największych na świecie sieci IP - Telia Net.

- Jest to usługa w pewnym sensie wyrafinowana technicznie. Wymaga bowiem integracji kilku operatorów. W skrócie sprowadza się do wydłużenia sieci komputerowej filii firmy zagranicznej przez granicę do spółki-matki. Obecnie główną korzyścią takiego rozwiązania jest szybszy dostęp do baz danych. Docelowo usługa będzie obejmowała także telefonię wewnętrzną, co pozwoli na znaczną oszczędność na kosztach telekomunikacyjnych - powiedział PARKIETOWI Marcin Marszałek, prezes Internet Group.

Wykorzystanie technologii IP pozwala na zaoferowanie klientom niższych, konkurencyjnych cen. - Naszą ambicją jest podtrzymywanie pozycji firmy Telia IC jako czołowego dostawcy zaawansowanych technologicznie globalnych usług dla operatorów. Po tym, jak w 1998 r. ustanowiliśmy razem z NASK pierwsze w Polsce niezależne łącze internetowe, wspólnie z PKP uruchomiliśmy pierwszą sieć międzynarodowej transmisji danych w technologii DWDM, dziś podpisaliśmy z firmą ZIGZAG pierwszą w Polsce umowę, umożliwiającą operatorowi sprzedaż globalnej usługi IP-VPN pod własną marką. Tym rozwiązaniem wspieramy naszych klientów, dając im możliwość budowania własnej, silnej pozycji rynkowej - powiedział Adam G. Sawicki, prezes Telia IC w Polsce. Marcin Marszałek podkreśla, że dzięki umowie ZigZag uzyskał możliwość dojścia z ofertą do kilku, kilkunastu nowych klientów zagranicznych. - Uzyskaliśmy nowe argumenty komercyjne, dzięki czemu nasza oferta stała się znacznie bardziej atrakcyjna. Zainteresowanie nową usługą jest spore. Myślę, że dzięki obecnej ofercie uda nam się przejąć kilku klientów od konkurencji. Zaproponowaliśmy im pakiet usług, obejmujących IP-VPN wraz z naszą dotychczasową ofertą - twierdzi prezes. Obecnie ZigZag negocjuje z trzema klientami zainteresowanymi usługą.