DB24 nie wyklucza przejęć

Z Friedhelmem Herbem, prezesem Deutsche Bank 24, rozmawia Piotr Utrata

Publikacja: 11.12.2001 07:50

Deutsche Bank przejmując Bank Współpracy Regionalnej uchronił go przed bankructwem. Odziedziczył jednak po nim olbrzymią stratę. Jaki poziom zysków i jakie wskaźniki efektywności DB24 zamierza uzyskać w przyszłości?

W naszym przypadku na wyniki finansowe banku rzutuje cały proces jego restrukturyzacji i to, co odziedziczyliśmy po dawnym BWR. Proces restrukturyzacji jeszcze się nie zakończył. Dlatego trudno jest teraz podać szczegółowe prognozy.

Jeśli jednak spojrzy się w nasze sprawozdania finansowe, to już widać pozytywne trendy. Po trzech kwartałach tego roku osiągnęliśmy zysk netto na poziomie 8,4 mln zł wobec 19,8 mln zł straty netto przed rokiem. Wskaźniki efektywności w polskiej bankowości detalicznej są generalnie wciąż niskie. Dotyczy to niemal wszystkich podmiotów. Prawdopodobnie sytuacja ta nie ulegnie zmianie, dopóki ten segment rynku bankowego nie osiągnie wystarczającego poziomu rozwoju.

Czy DB24 zamierza przejąć kolejny bank w Polsce? Obecnie do sprzedaży zostały wystawione akcje LG Petro Banku oraz Invest-Banku.

Nie mogę podać żadnych konkretnych nazw. Uważnie obserwujemy rynek bankowy w Polsce. Chcemy się rozwijać, dlatego rozpatrujemy wszelkie możliwości. W grę wchodzi naturalny proces ekspansji albo przejęcie innego banku. Będziemy konsekwentnie realizować naszą strategię, ale liczy się przede wszystkim jakość i struktura inwestycji, która musi pasować do naszej wizji.

W jaki sposób DB24 zamierza rozwijać się w Polsce, poza ewentualnym przejęciem innego banku? Na obsłudze jakiej grupy klientów zamierzacie się skoncentrować?

Zgodnie z europejską strategią DB24, zamierzamy oferować swoje usługi klientom detalicznym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. W Polsce koncentrujemy się dodatkowo na współpracy z samorządami lokalnymi. Obecnie DB24 obsługuje m.in. finanse Krakowa. Klientom chcemy zapewnić doradztwo oraz produkty bankowe i finansowe dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Zamierzamy im umożliwić dostęp do banku przez całą dobę poprzez różne kanały dystrybucji. Stopniowo będziemy rozwijali bankowość internetową i obsługę telefoniczną poprzez call center. Na rozbudowanie tych usług przeznaczony będzie m.in. kapitał pozyskany z ostatniej emisji akcji.

Wielu naszych klientów oraz klientów obsługiwanych przez inne banki w Polsce to depozytariusze. Przynoszą oni pieniądze do banku głównie po to, aby założyć lokatę. Chcemy ich namówić do korzystania również z innych produktów, do zainteresowania się możliwością inwestycji kapitałowych, ułatwieniami w sposobach płatności, na przykład za pomocą kart kredytowych. W ciągu ostatnich czterech - pięciu miesięcy sprzedaliśmy ich ponad 20 tys. Od niedawna wydajemy także karty kredytowe promujące działalność PCK. Połowę opłaty subskrypcyjnej za wydanie każdej karty i 20% naszej marży z każdej transakcji dokonanej tymi kartami przekazujemy na rzecz PCK. Ta współpraca to nie tylko nowość w tak zwanym marketingu społecznym, ale także demonstracja zobowiązań, do jakich Deutsche Bank poczuwa się wobec Polski. Klientom oferujemy także usługi inwestycyjne za pośrednictwem biura maklerskiego ProCapital oraz Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych DWS, będących częścią naszej grupy. Uważamy te usługi za strategiczne dla finansowego rozwoju naszych klientów w zmieniającym się środowisku ekonomicznym.

Poza rozwojem produktów przewidujemy także ekspansję terytorialną. Teraz DB24 posiada 34 oddziały i 8 placówek, gdzie rezydują agenci naszego banku. W następnym roku chcemy powiększyć liczbę naszych oddziałów do 50, tak by znajdowały się we wszystkich większych miastach w Polsce. Kolejnym celem na nadchodzący rok jest podwojenie liczby klientów korzystających z różnych produktów. Obecnie bank obsługuje 85 tys. osób. Dla nas jednak nie jest najważniejsza liczba klientów, ale rozwój oferty i dobra współpraca z nimi.Czy poza produktami typowo bankowymi oraz inwestycyjnymi bank będzie oferował usługi ubezpieczeniowe?

W banku sprzedajemy już produkty bankowo-ubezpieczeniowe. Należy do nich kredyt hipoteczny połączony z ubezpieczeniem na życie. Ubezpieczenie dodajemy także do naszych kart kredytowych na wypadek ich zgubienia lub kradzieży. Oferujemy również produkty depozytowo-inwestycyjne połączone z ubezpieczeniem. Wśród nich znajduje się lokata terminowa z polisą NW lub z polisą na życie. Klientom proponujemy także program inwestycyjno-ubezpieczeniowy, pozwalający na oszczędzanie i pomnażanie środków poprzez inwestycje kapitałowe przy jednoczesnej ochronie kapitałowej. Wspólnie z całą grupą Deutsche Banku w Polsce, czyli biurem maklerskim ProCapital oraz Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych DWS analizujemy współpracę z firmą ubezpieczeniową Zurich.

Niemiecki DB24 rozwija sieć bankowości detalicznej niemal w całej Europie Zachodniej - w Belgii, Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii. Bank działa także, co jest oczywiste, w Niemczech. Czy klient polskiego DB24 będzie mógł liczyć na taką samą obsługę w całej europejskiej sieci banku?

Integracja całej działającej w Europie sieci jest częścią procesu rozwoju banku. Umożliwimy wszystkim klientom DB24 korzystanie z sieci bankomatów na warunkach, jakie istnieją w ich macierzystych krajach. Jesteśmy w trakcie finalizowania tego projektu. Ponadto wprowadzimy na nasz rynek nowe produkty inwestycyjne stworzone wspólnie przez DB24 i DWS. Przygotowania Polski do wejścia do Unii Europejskiej ułatwią nam ten proces.

Dziękuję za rozmowę.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28