...(przejęcie części pakietu akcji słowackiego Slovnaftu przez węgierski MOL). Sprzedaż detaliczna paliw za pomocą sieci stacji benzynowych to poważny kanał dystrybucji, generujący znaczną część dochodów wspomnianych firm. Przyjrzyjmy się zatem temu segmentowi od Morza Bałtyckiego do Lasu Bakońskiego...
Podmioty rynku detalicznego
Na terenie Polski, Słowacji i Węgier funkcjonowało na koniec 2000 roku 9 tys. stacji benzynowych. Najwięcej obiektów działało w Polsce - 6,6 tys. Odpowiadało to przeszło 73-proc. udziałowi w liczbie stacji paliw w opisywanym regionie. Jest to następstwem głównie największego potencjału konsumentów polskich, mimo mniejszego PKB per capita według parytetu siły nabywczej oraz największej liczby pojazdów poruszających się po drogach. Na Węgrzech operowało 1740 stacji (19,3% udziału w segmencie detalicznym regionu), a na Słowacji 743 stacje (8,3%).
Cechą wspólną rynków polskiego, słowackiego i węgierskiego jest silne rozdrobnienie sektora sprzedaży detalicznej paliw. W tym segmencie można wyodrębnić 3 grupy podmiotów. Z jednej strony, sprzedażą paliw zajmują się sieci stacji byłych przedsiębiorstw państwowych, działających w poprzednim ustroju - PKN ORLEN, Slovnaft i MOL. Ich udział w liczbie stacji paliw w kraju jest zróżnicowany. Według danych za 2000 rok, największy udział w krajowym rynku stacji paliw ma Slovnaft (316 stacji, co odpowiada udziałowi 42,5%) najmniejszy zaś MOL (383 stacji, co daje 22-proc. udział). PKN ORLEN z siecią przeszło 2 tys. stacji (własnych i patronackich) lokował się pośrodku i posiadał ponad 30-proc. udział w liczbie stacji paliw w Polsce.
Drugim liczącym się graczem w tym segmencie są stacje benzynowe, należące do największych koncernów paliwowych na świecie.