Petrochemia Płock ustąpi miejsca ORLENOWI

Wkrótce logo Petrochemia Płock, obecne na stacjach patronackich płockiego koncernu, będzie zastępowane marką ORLEN. Jest to efekt nowego programu franchisingowego, który zostanie uruchomiony prawdopodobnie już w czwartym kwartale tego roku.

Publikacja: 25.09.2002 10:59

W Polsce aż 15,7% wszystkich stacji paliwowych to stacje prywatne pracujące pod szyldami znanych koncernów paliwowych na bazie umów patronackich, partnerskich, franchisingowych.

Zdaniem analityka DM BZ WBK koncerny paliwowe powinny zabiegać o budowanie sieci patronackich, gdyż pozwala to dywersyfikować ryzyko prowadzonej sprzedaży detalicznej. - Ryzyko rozkłada się na właściciela stacji oraz na koncern. W przypadku obiektów objętych patronatem inwestycje finansują najczęściej osoby fizyczne. Umowa z koncernem zapewnia im stabilność działania oraz dobrze rozpoznawalną markę. W efekcie stacje takie mają więcej klientów, którzy znają logo koncernu i darzą je zaufaniem np. odnośnie jakości sprzedawanego paliwa - stwierdził G. Lityński. Sieć patronacka to również korzyść dla koncernów, gdyż zwiększają dzięki niej swoją sprzedaż, ponosząc przy tym niższe ryzyko działalności.

Największą siecią stacji patronackich dysponuje PKN ORLEN. W strukturach sprzedaży detalicznej koncernu działa prawie 2 tys. stacji benzynowych. Około 1/3 z nich to stacje patronackie, nie będące własnością spółki. Płocki koncern jest dostawcą paliw, ale zasadniczo nie ma wpływu na finalne efekty działania tych podmiotów. Dlatego też Zarząd PKN ORLEN chce wprowadzić strategię jednej marki, która to przewiduje stworzenie w sieci koncernu, segmentu stacji franchisingowych czyli struktury, która zagwarantuje większy wpływ ORLENU na stosowane w tych obiektach standardy, a tym samym uzyskanie wyższego poziomu jakości. W odbiorze klienta ma być to sieć stacji świadcząca jednolity standard usług. Obecnie PKN ORLEN jest w trakcie ostatecznych uzgodnień warunków umowy o współpracy franchisingowej. Przewiduje się, że program zostanie uruchomiony w czwartym kwartale tego roku.

Obiekty objęte umową franchisingową mają operować wyłącznie pod marką ORLEN. Ich działalność ma być prowadzona w oparciu o warunki umowy, która będzie obowiązywała 5 lat i dawała prawo do korzystania ze znaku firmowego, zapewniała jednolite standardy obsługi klienta, operacyjne, techniczne, wizualne i bezpieczeństwa. Każda ze stacji patronackich będzie uczestniczyła w programach kartowych. W pełnym zakresie obiekty te będą też uczestniczyły w kampaniach promocyjnych i reklamowych, ich pracownicy zaś będą obowiązkowo szkoleni w PKN ORLEN.

Płocki koncern zaoferuje współpracę wszystkim stacjom detalicznym, pracującym na rynku paliwowym. Warunkiem przystąpienia do programu franchisingowego ma być spełnienie określonych kryteriów rynkowych oraz ocena zgodności stanu technicznego i stanu ochrony środowiska na stacji z nowymi przepisami w tym zakresie, dopuszczającymi stację do pracy po 2005 roku. Podpisywanie umów franchisingowych ma ruszyć w czwartym kwartale tego roku. Zdaniem analityków, sieć zbudowana na takich założeniach to jeden z najbardziej przyszłościowych kanałów dystrybucji. Firmy nie angażują bowiem swoich kapitałów do budowy obiektów, zapewniając sobie jednocześnie możliwość zbytu produktów.

Rynek polski jest jednym z nielicznych w Europie gdzie roczne zapotrzebowanie na paliwa przekracza 10 mln ton, ponadto charakteryzuje się dużą liczbą stacji paliw o silnie różnicowanym potencjale sprzedaży detalicznej oraz stanem technicznym. Liczba stacji paliw w Polsce wzrosła z ok. 5200 na koniec 1996 roku do ok. 7000 - dane aktualne na pierwsze półrocze 2002 roku, z czego ok. 700 stacji należy do koncernów zachodnich a ok. 4800 stacji należy do prywatnych podmiotów rynku paliwowego, spośród których około 1100 stacji należy do sieci detalicznych, są to tzw. stacje patronackie (około 15,7% wszystkich stacji w Polsce). Pozostałe stacje prywatne tj. około 3700 obiektów funkcjonuje na rynku jako nie zrzeszone w sieciach detalicznych i niezależne. Stacje te albo nie spełniają kryteriów rynkowych obowiązujących przy ich doborze do sieci albo ich właściciele nie są zainteresowani uczestnictwem w dużych sieciach detalicznych.Rozwój sieci stacji patronackich został rozpoczęty przez PKN ORLEN (wówczas Petrochemię Płock) w połowie 1994 roku i miał na celu stworzenie własnego systemu dystrybucji z bezpośrednim dostępem do rynku detalicznego i hurtowego. Na koniec sierpnia 2002 roku liczba uczestników w sieci stacji patronackich PKN ORLEN wynosiła 625 prywatnych obiektów. Placówki patronackie zlokalizowane na terenie całego kraju stanowią sieć około 9% ogólnej liczby stacji w Polsce.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego