Inwestor może także wykorzystać strategie, w których proporcje pomiędzy liczbą nabytych opcji kupna i opcji sprzedaży są inne niż w przypadku straddle i strangle (1:1), strip (1:2) oraz strap (2:1). Zależy to od poglądów inwestora co do prawdopodobieństwa wzrostu albo spadku indeksu. Część inwestorów, zwłaszcza z grupy osób analizujących podręczniki i poradniki dotyczące tematyki inwestowania w opcje, może zająć tzw. pozycję o neutralnej delcie, czyli o delcie równej w przybliżeniu zero. Delta opcji indeksowej to stosunek zmiany premii opcji do niewielkiej zmiany poziomu indeksu, przy czym wielkość tego parametru jest wyznaczana przy pomocy modelu wyceny opcji (najczęściej modelu Blacka-Scholesa). Delty nabytych opcji kupna są dodatnie, natomiast opcji sprzedaży - ujemne. Pozwala to na proste konstruowanie długich kombinacji o neutralnej delcie. Np. jeżeli delta opcji kupna wynosi 0,6, natomiast delta opcji sprzedaży -0,4, to pozycja złożona z dwóch opcji kupna i trzech opcji sprzedaży ma deltę równą 0 (gdyż 2 x 0,6 + 3 x [-0,4] = 0). Inwestor zajmujący taką pozycję ani nie skorzysta, ani nie straci w przypadku niewielkich zmian indeksu w krótkim czasie. W miarę upływu czasu i istotnych zmian innych parametrów (zwłaszcza poziomu indeksu i jego zmienności) wartość opcji posiadanych przez inwestora będzie się jednak zmieniała, a delta pozycji przestanie być równa 0. Jeżeli nastąpi znaczna zmiana poziomu indeksu, a zarazem wzrośnie zmienność, to strategie takie mogą przynieść znaczne zyski. Zagrożeniami są stabilny poziom indeksu oraz upływ czasu, który powoduje spadek premii nabytych opcji.
Motyle i kondory
Motyl, określany także jako spread motyli lub rozpiętość motyla (butterfly, butterfly spread) jest strategią gry opcyjnej, w której wykorzystywane są opcje o tym samym terminie wygaśnięcia, ale o trzech różnych cenach wykonania. Wszystkie opcje powinny być tego samego typu, a więc motyl może być zbudowany albo z opcji kupna, albo z opcji sprzedaży.
Sprzedaż motyla (krótki motyl, krótka pozycja motyla) polega na sprzedaży jednakowej liczby opcji o niskiej i o wysokich cenach wykonania oraz nabyciu dwukrotnie większej liczby opcji o przeciętnej cenie wykonania (najczęściej są to opcje po cenie). Różnice między cenami wykonania kolejnych serii opcji są identyczne. Sprzedaż motyla odpowiada zarazem połączeniu dwóch prostych strategii rozpiętościowych (spreadów): spreadu byka i spreadu niedźwiedzia.
Początkowe saldo premii jest dla inwestora dodatnie, gdyż sprzedane (wystawione) opcje są droższe (zwykle nieznacznie) od opcji kupionych. Saldo to jest zarazem maksymalnym możliwym dochodem inwestora w terminie wygaśnięcia opcji. Dochód ten zostanie osiągnięty wtedy, gdy poziom indeksu będzie mniejszy od niższej z cen wykonania, albo większy od wyższej z cen wykonania opcji. Oczywiście, inwestor może, w przypadku istotnej zmiany poziomu indeksu, zamknąć pozycję wcześniej.
Stabilny poziom indeksu przyniesie inwestorowi stratę. Jest ona tym większa, im bardziej poziom indeksu jest zbliżony do przeciętnej ceny wykonania opcji (czyli ceny wykonania kupionych opcji). Maksymalny poziom straty jest znacznie, zwykle kilka razy, wyższy od możliwego dochodu. Co więcej, poniesienie straty jest wysoce prawdopodobne.
Skala strat i prawdopodobieństwo ich poniesienia istotnie rosną, jeżeli nabywca motyla ponosi wysokie koszty transakcyjne. A przecież problem ten dotyczy większości polskich inwestorów giełdowych będących osobami fizycznymi. W skrajnym przypadku koszty transakcyjne (związane zarówno z otwarciem i zamknięciem pozycji, jak i z jej utrzymaniem) mogą być wyższe od możliwego, bez ich uwzględnienia, dochodu. Strategia o tak niekorzystnych parametrach jest popularnie określana jako strategia aligator.
Sprzedaż kondora wymaga wykorzystania opcji tego samego typu (albo opcje kupna, albo opcje sprzedaży) o czterech różnych cenach wykonania. Opcje o najniższej oraz najwyższej cenie wykonania są sprzedawane, natomiast opcje o dwóch pośrednich cenach wykonania są kupowane. Termin wygasania i liczba opcji wszystkich serii są identyczne. Początkowe saldo premii jest dodatnie. Wielkość ta stanowi zarazem maksymalny poziom zysku inwestora, osiągany w terminie wygasania opcji wtedy, gdy poziom indeksu spadnie poniżej najmniejszej lub wzrośnie powyżej największej z cen wykonania opcji. Ograniczona jest także strata, lecz jej możliwy poziom jest, niestety, wyższy od potencjalnego zysku. Także ta strategia może stać się strategią aligatorem.
Krótkie kombinacje
Od 30 lat, czyli od czasu, gdy opcje finansowe pojawiły się na giełdach w Stanach Zjednoczonych, inwestorzy wykorzystują najprostsze metody gry na spadek zmienności instrumentu bazowego. Są to "krótkie kombinacje", polegające na jednoczesnej sprzedaży (wystawieniu, zajęciu krótkich pozycji) opcji kupna oraz opcji sprzedaży. Jeżeli liczba opcji obu typów jest identyczna, a wszystkie opcje mają ten sam termin wygaśnięcia oraz identyczną cenę wykonania, to metoda określana jest jako sprzedaż straddle, wystawienie straddle lub krótki straddle. Jeżeli liczba opcji obu typów jest identyczna, a wszystkie opcje mają ten sam termin wygaśnięcia, ale ceny wykonania opcji kupna oraz opcji sprzedaży są różne, to metoda jest określana jako sprzedaż strangle.
Otwarcie krótkich pozycji straddle i strangle polega na sprzedaży opcji, a więc początkowo inwestor uzyskuje wpływy pieniężne. Poziom tych wpływów jest zarazem maksymalnym możliwym poziomem dochodu sprzedawcy straddle lub strangle. W przypadku straddle najwyższy dochód zostanie osiągnięty wtedy, gdy w terminie wygaśnięcia opcji poziom indeksu będzie równy cenie wykonania opcji. W praktyce, oczywiście, taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Sprzedawca straddle nie może liczyć na aż tak sprzyjający zbieg okoliczności. Zakłada on jednak, że poziom indeksu będzie stabilny, w związku z czym ewentualne wydatki związane z realizacją opcji będą niewielkie, a zarazem znacznie mniejsze od premii uzyskanych w momencie otwierania pozycji. Inwestor sprzedający strangle (zajmujący pozycję krótkiego strangle) zarobi maksymalnie wówczas, gdy w terminie wygaśnięcia opcji poziom indeksu nie będzie niższy od mniejszej ceny wykonania oraz nie będzie wyższy od większej ceny wykonania opcji. Prawdopodobieństwo osiągnięcia takiego maksymalnego dochodu jest o wiele większe niż w przypadku straddle, ale poziom tego dochodu jest znacznie mniejszy.
Niestety, istotny wzrost zmienności, związany z dużym wzrostem lub spadkiem poziomu indeksu, oznacza dla sprzedawcy straddle oraz sprzedawcy strangle znaczne straty. Ich poziom wielokrotnie przewyższa maksymalny możliwy dochód. Jest to więc bardzo ryzykowna metoda spekulacji. Oczywiście, inwestor może ograniczyć straty, zamykając pozycję (np. wykorzystując zlecenia kupna z limitem aktywacji, zwane popularnie zleceniami stop) po pierwszych niekorzystnych, znaczących zmianach poziomu indeksu. Jednak na mało płynnym rynku opcji, wobec znacznych różnic pomiędzy oferowanymi cenami kupna i sprzedaży (bid-ask spread), może to prowadzić do zawierania transakcji po bardzo niekorzystnych cenach. Metoda ograniczania straty stosowana z powodzeniem na rynku kontraktów terminowych na indeks WIG20 na rynku opcji indeksowych nie okaże się zadowalająco skuteczna. Co więcej, sprzedaż straddle lub sprzedaż strangle są metodami gry na spadek zmienności indeksu w długim okresie. Inwestorowi dodatkowo sprzyja spadek cen opcji (oprócz części opcji sprzedaży głęboko w cenie) w miarę upływu czasu, który ma miejsce nawet przy stabilnym poziomie zmienności. Jednak spadek ten nie jest szybki i trudno go zauważyć w trakcie jednej sesji giełdowej, a nawet w ciągu kilku dni. Tymczasem dominująca część uczestników polskiego giełdowego rynku instrumentów pochodnych jest przyzwyczajona do spekulacji krótkoterminowych. Dodatkowo utrudni to wykorzystanie metody, której powodzenie wymaga dłuższego czasu.
Motyle inaczej
Zasadniczą wadą krótkich kombinacji jest ryzyko poniesienia bardzo wysokich strat. Wady tej pozbawione są niektóre z innych strategii gry na spadek zmienności indeksu. - kupno motyla (long butterfly lub long butterfly spread),
- sprzedaż żelaznego motyla (short iron butterfly),
- kupno kondora (long condor).
Kupno motyla związane jest z wykorzystaniem trzech serii opcji tego samego typu, o identycznym terminie wygaśnięcia, lecz o różnych cenach wykonania. Równe liczby opcji o najniższej oraz o najwyższej cenie wykonania są przez inwestora kupowane. Towarzyszy temu wystawienie dwukrotnie większej liczby opcji o przeciętnej cenie wykonania, przy czym różnice między kolejnymi cenami wykonania są identyczne. Początkowe saldo premii otrzymanych za opcje sprzedane i płaconych za opcje kupione jest ujemne. W terminie wygaśnięcia opcji inwestor osiągnie najwyższy dochód wtedy, gdy poziom indeksu będzie równy przeciętnej z cen wykonania opcji. Jeżeli poziom indeksu będzie niższy od najmniejszej albo wyższy od największej z cen wykonania, to inwestor poniesie maksymalną stratę. Jednak jest ona niższa od możliwego dochodu.
Podobne wyniki przynosi sprzedaż żelaznego motyla, ale wykorzystanie tej metody wymaga połączenia opcji obu typów.
W odróżnieniu od kupna motyla początkowe saldo premii opcji jest jednak dodatnie, to znaczy inwestor otwierając pozycje, kupuje opcje tańsze, a sprzedaje - droższe. Strategia sprzedaży żelaznego motyla jest połączeniem sprzedaży (wystawienia) straddle oraz kupna strangle. Oznacza to zwykle, że inwestor kupuje opcje sprzedaży o najniższej oraz opcje kupna o najwyższej cenie wykonania. Jednocześnie sprzedaje identyczne liczby opcji kupna oraz opcji sprzedaży o przeciętnej cenie wykonania. Różnice pomiędzy kolejnymi cenami wykonania, tak jak w przypadku motyla, powinny być identyczne.
W praktyce wybór pomiędzy kupnem motyla i sprzedażą żelaznego motyla wynika przede wszystkim z poziomu premii poszczególnych serii opcji na giełdzie. Oczywiście, należy wybrać strategię o korzystniejszych parametrach. Natomiast wybór między jedną z wymienionych strategii a kupnem kondora wymaga także analizy różnic wynikających z odmiennego profilu wyniku finansowego i ryzyka.
Kupno kondora wymaga wykorzystania kolejnych serii opcji tego samego typu (albo opcji kupna, albo opcji sprzedaży) o czterech różnych cenach wykonania, ale identycznym terminie wygaśnięcia. Opcje o najniższej oraz najwyższej cenie wykonania są kupowane, natomiast opcje o dwóch pośrednich cenach wykonania są sprzedawane. Termin wygaśnięcia i liczby opcji ze wszystkich serii są identyczne. Tak więc początkowe saldo premii jest ujemne, czyli inwestor więcej płaci za opcje nabyte, niż otrzymuje za opcje sprzedane. Wielkość salda premii stanowi zarazem maksymalny poziom straty inwestora ponoszonej w terminie wygaśnięcia opcji wtedy, gdy poziom indeksu spadnie poniżej najmniejszej lub wzrośnie powyżej największej z cen wykonania opcji. Maksymalny zarobek jest osiągany wtedy, gdy poziom indeksu znajdzie się pomiędzy przeciętnymi cenami wykonania opcji. Co istotne, ten maksymalny zarobek jest zwykle wyższy od potencjalnej straty, chociaż jednocześnie jest on niższy niż w przypadku kupna motyla lub sprzedaży żelaznego motyla.
Zastosowanie ostatnio omówionych strategii spekulacji na spadek zmienności indeksu (kupna motyla lub kondora, sprzedaży żelaznego motyla) ma jedną podstawową przewagę nad krótkimi kombinacjami. Jest to ograniczony do stosunkowo niskiego pułapu poziom potencjalnej straty. Wprawdzie potencjalne, maksymalne dochody są niższe, a jednocześnie strategie te są bardziej złożone, ale zasadnicza redukcja ryzyka przemawia za ich zastosowaniem. Oczywiście, koniecznym warunkiem jest wiara inwestora, że spekulacja na spadek zmienności indeksu jest uzasadniona. Co więcej, nie należy otwierać pozycji wtedy, gdy układ premii opcji jest niekorzystny, a zwłaszcza wtedy, gdy wystawiane opcje są niedowartościowane lub kupowane opcje - zbyt drogie.
(Uwaga: na wszystkich wykresach przedstawiono zależność wyniku finansowego osiąganego przez inwestora od poziomu indeksu