Kursy walut standardowo podaje się w postaci kursu kupna (bid) oraz kursu sprzedaży (ask). Przykładowo, kwotowanie EUR/USD 1,2515/1,2519 oznacza, że kwotujący zgłasza gotowość zakupu euro po 1,2515 dolara, oraz jednocześnie chęć sprzedaży euro po 1,2519 dolara. Różnica ("widełki") między kursem kupna i sprzedaży to właśnie spread. Jest to faktyczny koszt, jaki ponosi inwestor. W momencie kupna waluty gracz ma automatycznie "papierową" stratę w wysokości właśnie spreadu. Aby inwestor wyszedł na zero, kurs musi zmienić się o szerokość widełek.
Różne waluty, różne spready
Od czego zależy wielkość spreadu? Widełki między kursem kupna i sprzedaży poszczególnych par walutowych istotnie się różnią. Podczas gdy dla kursu EUR/USD spread wynosi często 3-4 pipsy (czyli 0,0003-0,0004), to już w przypadku kursu złotego do dolara (USD/PLN) jest on znacznie wyższy i sięga kilkudziesięciu pipsów.
Wielkość spreadów dla konkretnej pary walut zależy bezpośrednio od wielkości i płynności rynku. Najważniejsze światowe waluty (dolar, euro, jen) są niezwykle płynne - obracają nimi inwestorzy na całym świecie, począwszy od drobnych graczy po wielkie instytucje finansowe. Nie ma więc problemu z zawarciem nawet bardzo dużych transakcji. Zdecydowanie mniej płynne są waluty lokalne, takie właśnie jak złoty. Na rynkach mniej znaczących walut działa z natury rzeczy mniej inwestorów, dysponujących nieporównywalnie mniejszymi kapitałami.
Najczęściej spread jest jedynym kosztem dla inwestora na foreksie, choć niektóre platformy pobierają dodatkowe prowizje. Przykładowo SFXM inkasuje 1,25 USD od rozliczonego kontraktu (otwarcia i zamknięcia pozycji). Zamieszczona obok tabela przedstawia wysokość kosztów u wybranych pośredników.