Stalexport potrzebuje wzmocnienia kapitałowego, aby m.in. móc zwiększać przychody ze sprzedaży wyrobów hutniczych, których ceny ostatnio znacznie wzrosły.
Co z poręczeniami
Spółka może wyemitować do 50 mln papierów (wzrost kapitału o 46%). Chce jednak, aby przed ofertą inwestorzy wiedzieli, jakie ryzyko wiąże się z jej gwarancjami i poręczeniami udzielonymi Walcowni Rur "Jedność". - Maksymalna wartość potencjalnych zobowiązań z tego tytuły wynosi około 170 mln zł - mówił na konferencji Emil Wąsacz, prezes Stalexportu. Przekonywał, że jeżeli walcownia znajdzie inwestora, to sprawa gwarancji przestanie ciążyć na spółce. - Są cztery oferty na WRJ. Zgodnie z harmonogramem transakcji inwestor ma zostać wybrany do marca przyszłego roku - dodał E. Wąsacz.
Stalexport spodziewa się, że spółka zależna Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), na którą przeniósł koncesję na prowadzenie płatnego odcinka autostrady z Krakowa do Katowic, wkrótce zamknie finansowanie dalszych inwestycji na drodze. - Wtedy będziemy mogli odzyskać od firmy zależnej 60-80 mln zł poniesionych wcześniej nakładów. Ta kwestia powinna się rozstrzygnąć do końca pierwszego kwartału 2005 r. - powiedział prezes Wąsacz. Liczy też, że w tym terminie spółka Stalexport Autostrada Śląska zakończy negocjacje z GDDKiA na temat podpisania umowy koncesyjnej na obsługę płatnej autostrady Katowice - Wrocław.
Spółki mają zyski